Урок літературного читання останній день Матвія Кузьміна. Індивідуалізація навчання (ТІО) Ю

«Уточнюючі члени речення» - Правильний варіант. Вранці за три кілометри від міста приземлився літак. Умови відокремлення. Взимку, особливо у лютому, тут дмуть люті бурани. Тренувальні вправи. У горах на початку липня зустрілися альпіністи. Вранці о сьомій годині за три кілометри від міста приземлився літак. Молода, років з двадцять, дівчина їхала одна.

«ФГОС із суспільствознавства» - Метапредметні результати вивчення суспільствознавства випускниками основної школи. Зміни у навчальних планах. Дидактичні принципи побудови уроку як системно-діяльнісного підходу. Структура зразкової програми зі суспільствознавства. Вивчення змісту курсу зі суспільствознавства в основній школі.

«Текстовий редактор та текстовий процесор» - Що таке текстовий редактор та процесор? Word за звичкою продовжують називати текстовим редактором. Основні функції текстових процесорів. Основні елементи текстового документа А також є можливості ручної та автоматичної вставки дати та часу створення документа. Більш досконалою програмою є WordPad, місцезнаходження: Пуск / Програми / Стандартні / WordPad.

«Математичний вечір» - Конкурс пісень. Краса. Математичний вечір. Давньогрецьке завдання. Властивості чисел. Живий арифмометр. Загальний множник. Математичний курйоз. Числа. Автобус. Порівняння. Конкурс капітанів. Конкурс мистецької самодіяльності. Математична риболовля. Які цифри тут приховані. Загадковий курйоз.

«Зв'язок слів у словосполученні» - Замініть словосполучення ДРУЖИНИ ДРУЖИНИ. Поради, які допоможуть уникнути помилок під час виконання вправ. У центрі уваги – залежне слово. Каша із гречки. Замініть словосполучення БЕЗИМ'ЯНУ РІЧКУ. Замініть словосполучення олів'яні солдатики. Примикання. Головне слово залишаємо без зміни. Ком снігу.

«Їжа» - Суші, Окірочок, Шинка, Шашлик, Котлети, Омлет, Стейк, Салат, Сендвіч, Суп, Барбекю, Риба, М'ясо, Рис, Ковбаса, Квасоля, Спагетті, Картопля фрі, Запечена курка, Чіпси, Смажені сосиски,

Державне бюджетне освітня установадодаткового

професійної освіти(підвищення кваліфікації) спеціалістів

«Мордівський республіканський інститут освіти»

Індивідуальний проект мультимедійного уроку

слухача КПК « Інноваційні технології організації навчальної діяльності

молодшого школяра у сучасних умовах »

Виконала: Тарасова Валентина СерафимівнаМБОУ «Красновузельська ЗОШ» Ромоданівського району РМ вчитель початкових класів

Предмет : Літературне читання

Клас: 4 клас

Тип уроку: знайомство з новим твором

Тема уроку: Б.Польовий «Останній день Матвія Кузьміна»

Мета уроку : створення умов формування читацьких компетенція молодших школярів (комплексна робота з текстом, докладний аналіз літературного твору).

Завдання (плановані результати)

Предметні :

застосовувати різні способи читання (ознайомча, творча, вивчаюча, пошукова); відчувати гордість за свою Батьківщину, народ та історію; відповідати на запитання щодо змісту словами тексту; читати за ролями.

Особистісні:

орієнтуватися у моральному змісті прочитаного, оцінювати вчинки персонажів з погляду загальноприйнятих морально-етичних норм; визначати авторську позицію та висловлювати своє ставлення до героя та його вчинків; емоційно «проживати» текст, висловлювати свої емоції; виявляти інтерес до читання, ведення діалогу з автором тексту; потреба у читанні;

Метапредметні:

самостійно формулювати тему та цілі уроку; працювати з літературним текстом з погляду його естетичної та пізнавальної сутності; висловлювати власну думку та обґрунтовувати її фактами з тексту; виробляти критерії оцінки та визначати ступінь успішності своєї роботи та роботи інших відповідно до цих критеріїв; розширювати свій читацький кругозір і набувати подальшого досвіду самостійної – читацької діяльності.(регулятивні УУД).

слухати та розуміти мову інших; задавати питання; виразно читати та переказувати текст; домовлятися з однокласниками спільно з учителем про правила поведінки та спілкування та слідувати їм; висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору; слухати та чути інших, намагатися приймати іншу точку зору, бути готовим коригувати свою точку зору.( комунікативні УУД)

користуватись різними видами читання: вивчаючим, переглядовим, ознайомчим; здійснювати різноманітні форми інтерпретації тексту (виразне читання, драматизація, словесне малювання); створювати власні невеликі тексти на основі художнього твору, по серії ілюстрацій до твору; переробляти та перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (складати план, таблицю, схему); будувати міркування.(пізнавальні УУД).

Хід уроку

Заплановані результати

Предметні

Особистісні, метапредметні (універсальні навчальні дії)

Діти, я рада вітати вас та наших гостей на уроці літературного читання. Сподіваюся, що урок буде продуктивним. Як ви вважаєте, який урок можна назвати продуктивним?

Відповіді дітей.

вміння організовувати робоче місце; вміння організовувати робоче місце (регулятивні) ;

вміння спільно домовлятися про правила поведінки та спілкування в школі та дотримуватися їх (комунікативні УУД).

ІІ. Актуалізація знань

Цілком вірно, урок, після якого ми створимо якийсь продукт, від якого ми з вами отримаємо емоційне задоволення, на якому ми отримаємо нові знання, зробимо відкриття, поспілкуємося один з одним, і буде продуктивним.

Про що свідчать ці цифри?

1941 - 1945.

На дошці фотографія "Бориса Польового".

Хто ця людина?

Чи можете ви в'язати цифри та ім'я?

Чи брав участь у військових діях письменник Борис Миколайович Польовий? (У підручнику є інформаційна довідка )

Діти: Ні, він був військовим кореспондентом. Він писав нотатки в газету про хід війни, про людей, які воювали та ставали героями.

Я пропоную вам познайомитись з його біографією, попрацювати групами протягом трьох хвилин, вибрати найбільш значущі факти біографії Б. Польового та познайомити з ними клас.

Готуючись до цього уроку, я натрапила на листа. Послухайте його уважно та спробуйте визначити, хто написав його.

«Милий Віллі, привітай мене: я сьогодні, здається, здобув велику і, зізнаюся, несподівану перемогу. Я знайшов ключ до цієї проклятої загадкової російської душі, яка завдає нам стільки клопоту. Нічого нового, дорогий брат, це... грошики, мій милий, звичайні, вміло піднесені грошики, які, на жаль, у цій країні ми мало пропонуємо, вважаючи, що ці радянські росіяни – народ особливий… . Ти пам'ятаєш, я тобі писав у січні про місцевого мисливця… . Сьогодні я проекспериментував на ньому, і уяви собі, дорогий Віллі, експеримент блискуче вдався. На вигляд повагавшись, він погодився доставити нас сьогодні... Ну от, Курт вже повідомляє мені, що батальйон готовий виступати. Прощавай, любий брате, обіймаю тебе, як раніше, а листа, мабуть, доведеться дописати в інший раз...»

Його написав німецький офіцер. Як здогадалися?

Кому призначався цей лист? (брату німецького офіцера)

Про що і про кого писав офіцер? (Про мисливця, про експеримент, про те, що мисливець повагався, але взяв гроші.)

Ви вже здогадалися, хто був цей мисливець та офіцер? (Так, це Матвій Кузьмін та фашистський офіцер.)

Який настрій мав офіцер у цей момент? Чому? (Він тріумфував, думаючи, що здобув перемогу.)

Діти коротко відповідають, про що їм кажуть ці цифри.

Діти кажуть, що це кореспондент, письменник.

Відповіді дітей.

Діти працюють групами.

Міркування дітей.

вміння оформляти свої думки в усній формі; слухати та розуміти мову інших (до комунікативні УУД )

самостійне створення алгоритмів діяльності при вирішенні проблем пошукового та творчого характеру, будувати міркування (пізнавальні УУД )

ІІІ. Постановка мети уроку

- Як ви вважаєте, якому твору ми вже присвячуємо сьогоднішній урок?

Діти: «Останній день Матвія Кузьміна».

Справді. Все поєдналося. 1941–1945. Борис Польовий. Останній день Матвія Кузьміна.

Хто із вас може назвати жанр цього твору? (Документальна розповідь.)

А що означає слово «документальний»?

Працюючи з історичними документами, чи з документальними розповідями ми часто зустрічаємо спеціальні чи застарілі слова. І в цьому оповіданні багато виносок. Як ви вважаєте, чому?

(В оповіданні багато застарілих слів, а також тих, які ми не використовуємо у мирному житті.)

Відповіді дітей.

вміння визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя;планувати свою дію відповідно до поставленого завдання (регулятивні УУД )

IV.Відкриття нового

Вчитель читає розповідь. Діти слухають, стежать за підручником.

Уявіть, що ви перенеслися в 1942 рік. Ви головний редактор газети “Правда” для якої Борис Польовий має написати розповідь про героїчному подвигуМатвія Кузьміна. Яке завдання ви йому дали б?

Ваша думка мені зрозуміла, а якою ми бачимо Матвія Кузьміна на початку оповідання Польового? (Він був нелюдимий, небалакучий, жив на відшибі.)

Що означає слово «нелюдимий»? Підберіть до цього синоніми.

Скільки йому було років? (Більше 80-ти.)

Як до Матвія ставилися колгоспники? (Вони не розуміли його)

формувати

удосконалювати свідомість, правильність, виразність та побіжність читання.

Відповіді дітей: дикун, самітник, похмурий, похмурий, замкнутий, пустельник.

вміння працювати з текстом; вміння виділяти суттєве (пізнавальні УУД );

особистісні УУД ).

V.Фізкультхвилинка

Чергові проводять фізкультхвилинку самі

Ми втомилися трішки,

Відпочиньмо хвилиночку

Поворот, нахил, стрибок,

Присідання, бавовна.

Прямо спину ти тримай,

На сусіда подивися,

Руки вгору і відразу вниз

І за парту знову сідай.

Лідерство та узгодженість дій з партнерами (комунікативні УУД )

VI . Продовження роботи з текстом

Чому фашисти запропонували саме Матвієві стати старостою, а потім провідником для лижного батальйону? (Бо він не спілкувався з людьми, був похмурим, замкнутим, але водночас знав усі стежки в лісі)

Як ви вважаєте, навіщо Матвій почав торгуватися з німецьким офіцером? (Щоб офіцер нічого не підозрював.)

Як колгоспники поставилися до того, що Матвій погодився стати провідником у німців? Знайдіть у тексті та прочитайте.

Діти цитують текст.

Вміння працювати з текстом, (пізнавальні УУД )

VI. Первинне закріплення

Розгляньте ілюстративний ряд. В який момент ви відчуваєте, що Матвій зображує зрадника? Коли ми бачимо справжню особу цієї людини і розуміємо, що перед нами герой?

Кожна група має знайти у тексті уривок, який відповідає одній з ілюстрацій і подумати, яким цікавим способом ви могли б уявити цей уривок класу: виразно прочитати, прочитати по ролях, інсценувати, переказати.

(Йде обговорення у групах. 1 ілюстрація – для 1 групи, 2 ілюстрація – для 2 групи та 3 ілюстрація – для 3 групи).

формувати уявлення про ідею художнього твору;

лідерство та узгодженість дій з партнерами; вміння працювати з текстом; (комунікативні УУД).

VIII. Рефлексія

Яку мету ми ставили на початку уроку? (Познайомитись з новим твором)

Чи досягли ми цієї мети? (Так)

Оцінювати правильність виконання завдань(регулятивні УУД).

VIX. Підсумок уроку

Прочитайте, як поховали Матвія і спробуйте пояснити, чому це сталося саме так. (Його поховали як офіцера, з військовими почестями.)

І оскільки розповідь документальна, то і герой теж невигадана, а справжня.

Чи вдалося Польовому створити образ героя у цьому оповіданні?

Як називається вчинок, здійснений Матвієм Кузьміним? (Подвиг)

Що таке подвиг?

Словник.

формувати уявлення про ідею художнього твору.

вміння оцінити вчинки героїв з погляду моральних норм (особистісні УУД ) .

XX. Домашнє завдання.

- Пропоную вам написати вдома нотатку про Матвія Кузьміна або приготувати повідомлення про якогось Героя Радянського Союзу.

Борис Польовий











Кузьмін Матвій Кузьмич – селянин-одноосібник; найстарший за віком Герой Радянського Союзу. Народився 21 липня (3 серпня) 1858 року в селі Куракіно нині Великолуцького району Псковської області в сім'ї кріпака. Російська. Жив полюванням та риболовлею на території колгоспу "Світанок". У ніч на 14 лютого 1942 року 83-річний Матвій Кузьмич Кузьмін був схоплений гітлерівцями, які зажадали від нього вказати шлях у тил позицій радянських військ на Малкінських висотах, за 6 кілометрів на південний схід від міста Великі Луки. Під загрозою смерті старий "погодився" бути провідником...


Попередивши через 11-річного онука Сергія Кузьміна військову частину Червоної Армії, Кузьмін М.К. вивів на ранок ворожий загін до села Малкіно під кулеметний вогонь радянських воїнів. Загін було знищено. Провідник загинув від рук гітлерівців, виконавши свій патріотичний обов'язок, і повторивши подвиг костромського селянина Івана Осиповича Сусаніна, який взимку 1613, рятуючи царя Михайла Федоровича, завів загін польських інтервентів у непрохідне лісове болото, за що був закатований. Прах найстарішого Героя Радянського Союзу спочиває на військовому цвинтарі міста Великі Луки. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року за мужність та героїзм, виявлені у боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками Кузьміну Матвію Кузьмичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Нагороджений орденом Леніна. На могилі Героя та в місті-герої Москві на станції метро "Ізмайлівський парк" (2006 року перейменована на "Партизанську") встановлено його пам'ятники, а на місці подвигу патріота - обеліск. У місті Великі Луки ім'ям Героя Радянського Союзу Матвія Кузьміна названо школу та вулицю. Село Малкіне – пам'ятне місце.

Розділи: початкова школа

Цілі:

  • формування вміння аналізувати твір, вчити оцінювати вчинок головного героя, давати оцінку.
  • розвивати вміння працювати з текстом, орієнтуватися у ньому.
  • виховання почуття патріотизму у дітях, гордості за таких героїв як Матвій Кузмін.

Повторення.

Твори якого розділу ми читаємо з вами?

Як називається розповідь, яку читали вдома?

Під час якої війни відбуваються події, описані у оповіданні?

Ціль уроку.

Сьогодні на уроці ми маємо скласти портрет головного літературного героя(За схемою), постараємося визначити головну думку твору.

На дошці схема.

Перевірка домашнього завдання.

Вдома треба було відзначити уривки, що характеризують зовнішність героя. Знайдіть та зачитайте опис зовнішності. Нагадую, вказуємо абзац та сторінку.

  • закаркалою долонею

Як знаєте? (Руки робітники, натруджені. Матвій Кузьмін не був неробою)

  • важкий погляд з-під жовто-сірих кущових брів
  • широка жилиста вузлувата рука
  • у бороду
  • з-під заростей бороди промінчики зморшок

Про що говорять ці слова?

Чи можна сказати, що його зовнішність дуже приємна, приваблива?

Ми знаємо, що не завжди можна судити про людину за її зовнішністю. Про людину судять у його справах, вчинках.

Хто пам'ятає відповідне прислів'я?

Мова героя ми не можемо охарактеризувати. Чому?

Якою це була людина, знайдіть уривки та зачитайте.

  • нелюдим
  • похмурий
  • небалакучий
  • мовчить
  • похмурий

На дошці

Як можна назвати таку людину?

Робота над твором.

Зараз ми розглянемо взаємини Матвія Кузьміна з односельцями (колгоспниками) та з фашистами.

У 3 абзаці на с. 45 говориться ще й про те, як колгоспники ставляться до Матвія Кузьміна. Хто назве ці слова?

Чому так ставляться до Матвія? Знайдіть відповідь у цьому абзаці та зачитайте.

Розглянемо взаємини із фашистами. Чому фашисти вирішили обрати собі у помічники (у старости) Матвія?

Чи погодився Матвій бути старостою? Зачитайте.

Навіщо вдруге викликали Матвія до комендатури?

Давайте зачитаємо цей уривок за ролями (автор, німецький офіцер, Матвій Кузьмін).

Ваше завдання стежити очима. Після читання спитаю – які риси характеру Матвія ілюструє цей уривок.

Яким тут показаний Матвій Кузьмін?

На дошці

Чому Матвій не відмовився від пропозиції німецького офіцера?

Що могли подумати про нього фашисти?

У якому ще епізоді з'являється хитрість і винахідливість Матвія Кузьміна? Прочитайте цей уривок (с. 48. 5 абзац).

Навіщо Матвій повів німців цілиною?

Знайдіть фрагмент про те, як німці втрачали сили. Візьміть олівець і наголосіть на дієсловах, які показують, що німцям важко дався цей шлях.

Назвіть дієслова. Саме тут Матвій Кузьмін виявляє не просто хитрість, а військову хитрість.

Чи можна сказати, що сама природа (пейзаж) також протистоїть фашистам і налаштована проти них?

У будь-якому творі краєвид відіграє важливу роль.

Доведіть, зачитайте у цьому ж уривку, що йдеться про ліс.

Як змінилася природа, коли німці з Матвієм сягнули місця? Зачитайте опис пейзажу. (С.49)

Чому так змінилося опис пейзажу?

Настає момент, коли добро перемагає зло. Коли фашисти, які топчуть чужу землю, будуть знищені. Т. о., природа прощається з нашим героєм, який здійснив подвиг.

Природа змінилася і змінилася поведінка Матвія Кузьміна. Він залишався таким же похмурим і похмурим? Доведіть.

  • посміхаючись дивився
  • торжествуюча посмішка

Про що говорять ці слова?

Чи відбулося те, що задумав Матвій?

Який момент у оповіданні є найнапруженішим? Зачитайте цей уривок. (І раптом тишу розпоров...) Зверніть увагу, як швидко і точно розправилися радянські бійці з фашистами.

Звернемося до ілюстрації на с.50. Уважно послухайте уривок. Звучить грамзапис

(Уривок з тексту). (Вітер тріпав... до слів... убитий кулею німецького офіцера)

Звучить «Вокаліз» С. Рахманінова.

Які почуття у вас спричинив вчинок героя?

Яким зображений Матвій Кузмін в останні хвилини життя? (С.50 - 51)

Чи міг зрозуміти почуття Матвія фашистський офіцер, який прийшов вбивати та топтати чужу землю?

Знайдіть пояснення у підручнику. (С.51, 1 абзац)

З жахом дивився німецький офіцер на Матвія, не міг зрозуміти, як може людина посміхатися перед смертю. Наскільки сильний перед ним ворог – радянська людина.

Про які якості Матвія Кузьміна говорять слова, які ми прочитали?

На дошці

Отже, хто такий Матвій Кузьмін – літературний герой?

  • мисливець
  • колгоспник

Чи воював Матвій на фронті? Хто він?

3. тиловик

Чи можна Матвія Кузьміна назвати героєм, якщо він не брав участі у боях?

4. Герой Великої Вітчизняної війни

Хто такий герой? (Робота зі словником)

ГЕРОЙ - людина, що відрізняється своєю хоробрістю, самовідданістю і здійснює подвиги.

Який героїчний вчинок зробив Матвій Кузьмін?

Чи можна назвати вчинок Матвія Кузьміна подвигом?

Яка головна думка твору?

Не пошкодував свого життя у сутичці з ворогом.

Книги Б. Польового - це жива правдатих воєнних років. Ці події не вигадані, реальні. Усе це відбувалося неподалік м. Пскова у селі Малкіно. (Вчитель показує місце на карті Великої Вітчизняної війни 1942 р.)

Історики кажуть, що в цій битві німецький батальйон зазнав великих втрат650 убитих і 20 полонених, і все це завдяки одній людині.

Навіщо Борис Польовий написав це оповідання? (щоб пам'ятали про минуле нашої Батьківщини, розповісти нам як людина – тиловик допомагав у боротьбі з фашистами)

Таких людей було чимало. За роки Великої Вітчизняної війни звання героя Радянського Союзу отримали 11 739 осіб. Матвій Кузьмін - найстарший герой Радянського Союзу. Це звання він отримав посмертно за мужність та героїзм 8 травня 1965 року.

З ким із героїв прочитаних ранніх оповідань можна порівняти Матвія Кузьміна?

Матвій Кузьмін повторив подвиг Івана Сусаніна. У роки Великої Вітчизняної війни понад сто радянських людей здійснили подвиг, подібний до сусанинського.

Давайте порівняємо історію Івана Сусаніна та Матвія Кузьміна за планом.

План.

1. Вік.

2. Рік, у якому здійснено подвиг.

3. Вчинок героя, його причини.

4. Поведінка наприкінці шляху.

Що поєднує цих героїв?

Пожертвували своїм життям заради любові до Батьківщини.

Згадаймо прощальні слова, які каже Іван Сусанін перед смертю.

Хто російський по серцю, той бадьоро і сміливо,

І радісно гине за праву справу.

Як називають таких людей?

На дошці

Яких людей називають патріотами? (Той, хто любить свою Батьківщину і відданий своєму народові, Батьківщині.)

Патріотизм - характерна риса російського народу. Декілька століть відокремлює одну подію від іншого, але ми бачимо, що російський народ завжди вставав на захист своєї Батьківщини і навіть жертвував своїм життям в ім'я її свободи.

Над яким твором працювали?

Вся творчість Бориса Польового присвячена моральному подвигу простої людини.

Перед вами виставка книжок. Багатьом читачам Б.Польовий відомий за твором «Повість про справжню людину». Його герой, військовий льотчик - Олексій Маресьєв, був збитий німецьким літаком. Будучи пораненим, без сил він пробирався до своїх. Отримавши обмороження ніг, потім ампутацію кінцівок, він знайшов мужність знову сісти за штурвал літака і продовжувати боротьбу з фашистами. Я раджу прочитати цю книгу.

Домашнє завдання:знайти і вивчити 5 прислів'їв про героїзм і подвиги.

Щоб довести емоційне напруження слухачів до краю, використовувала ефект несподіванки, тобто. без жодних пояснень зазвучав “Вокаліз” С.Рахманінова. До кінця музичного твору прибрала звук та витримала паузу. Це дозволило дітям глибше відчути трагічну загибель головного героя. З опорою на раніше отримані знання провели порівняння подвигу Івана Сусаніна та Матвія Кузьміна.

МБОУ Сім'янська середня школа

« Методична розробкауроку для учнів початкових класів»

Конспект уроку з літературного читання у 3 класі

Б.М. Польовий «Останній день Матвія Кузьміна»

за програмою УМК «Гармонія»

Козиріна Ольга Миколаївна

МБОУ Сім'янська середня

загальноосвітня школа

вчитель початкових класів

2015 рік

Конспект уроку літературного читання у 3 класі за твором

УМК «Гармонія»

Тема:Б. Польового «Останній день Матвія Кузьміна»

Місце і роль уроку в темі, що вивчається:перший урок на тему.

Тип уроку:урок засвоєння нових знань.

Ціль:створення умов для формування читацьких компетенцій молодших школярів

Завдання:

освітні : сприяти формуванню звички вдумливого читання, роздуми над змістом тексту, вміння аргументувати свою думку, робити висновки щодо змісту тексту, висловлювати оцінне судження;

розвиваючі : сприяти розвитку монологічного та діалогічного мовлення, мислення, вмінню коротко і докладно характеризувати героїв;

виховні: сприяти вихованню в дітях шанобливого ставлення до старших, до героїв Великої Вітчизняної війни, формування почуття гордості за свою країну та свій народ, почуття обов'язку, відповідальності, взаємодопомоги та взаємовиручки.

Заплановані результати

Особистісні результати

– орієнтуватися у моральному змісті прочитаного, оцінювати вчинки персонажів з погляду загальноприйнятих морально-етичних норм;

– емоційно «проживати» текст, висловлювати свої емоції;

– виявляти інтерес до читання, ведення діалогу з автором тексту; потреба у читанні;

Метапредметні результати

Регулятивні універсальні навчальні дії

– самостійно формулювати тему та цілі уроку;

– працювати з літературним текстом з погляду його естетичної та пізнавальної сутності;

– висловлювати власну думку та обґрунтовувати її фактами з тексту.

– виробляти критерії оцінки та визначати ступінь успішності своєї роботи та роботи інших відповідно до цих критеріїв;

– розширювати свій читацький кругозір та набувати подальшого досвіду самостійної – читацької діяльності.

Пізнавальні універсальні навчальні дії

– користуватись різними видами читання: вивчаючим, переглядовим, ознайомчим;

– переробляти та перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (складати план, таблицю, схему);

– будувати міркування.

Комунікативні універсальні навчальні дії

– слухати та розуміти мову інших;

- задавати питання;

– домовлятися з однокласниками спільно з учителем про правила поведінки та спілкування та слідувати їм;

– висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору;

– слухати та чути інших, намагатися приймати іншу точку зору, бути готовим коригувати свою точку зору.

Предметні результати

- Застосовувати різні способи читання (ознайомче, творче, вивчає, пошукове);

– повноцінно сприймати художню літературу, Отримуючи від цього задоволення; емоційно відгукуватися на прочитане;

– встановлювати причинно-наслідкові зв'язки та визначати жанр, тему та головну думку твору; характеризувати героїв;

– відчувати гордість за свою Батьківщину, народ та історію;

– відповідати на запитання щодо змісту словами тексту;

- Визначати емоційний характер тексту;

Форми роботи:індивідуальна, самостійна, колективна, у парах, у групах.

Педагогічні технології: навчання у співпраці, метод проблемного навчання, методи розвитку критичного мислення.

Обладнання:інтерактивна дошка, комп'ютер із виходом до Інтернету (на випадок, якщо виникне потреба, уточнити значення якогось слова, пакет матеріалів для кожної групи.)

Етапи навчального заняття

1 етап. Організація класу (орг.момент);

2 етап. Актуалізація знань (стадія виклику);

3 етап. Постановка задачі;

4 етап. Робота на тему уроку (стадія осмислення);

5 етап. Закріплення знань (стадія рефлексії).

6 етап. Підбиття підсумків заняття. Повідомлення про домашньому завданні.

7 етап. Рефлексія.

Етапи навчального заняття

Освітні завдання

компетенції. аспекти

Результат

1. Оргмомент

У: Діти, я рада вітати вас на уроці літературного читання. Сподіваюся, що урок буде продуктивним. Як ви вважаєте, який урок можна назвати продуктивним? (Слайд №1)

У:Цілком вірно, урок, після якого ми створимо якийсь продукт, від якого ми з вами отримаємо емоційне задоволення, на якому ми отримаємо нові знання, зробимо відкриття, поспілкуємося один з одним, і буде продуктивним.

Вміння налаштовувати себе на роботу

3. Постановка задачі. «Стадія-виклик»

У: Що нам належить зробити на уроці, ми зараз розгадаємо Для цього потрібно правильно зібрати розсипані літери та скласти слова.

На дошці запис:

У: Хлопці, а навіщо нам на уроці треба уважно читати, розуміти, розмірковувати, оцінювати вчинки героїв?

У:На дошці слова написані в два стовпчики, здогадайтеся за якою ознакою я розділила слова в два стовпчики? (Іменники та прикметники).

Давайте складемо словосполучення слів, що підходять за змістом.

(Дітискладають словосполучення)

Справжня людина, біле вітрило, важкий шлях, травневий день, гарячий пісок.

У:Діти, згадайте, який розділ ми зараз вивчаємо?

Уч: «За добру справу стій сміливо»

У: А яке словосполучення, з яких, ми склали, найбільше підходить до нашого розділу?

Уч: Справжня людина.

У:А як ви думаєте, хто така справжня людина?

(Учитель записує на дошці, всі слова, сказані дітьми: ( прийом розвитку критичного мислення)

На дошці запис:

Справжня людина

Хто любить свою Батьківщину

Готовий прийти на допомогу

Гарний товариш

Завжди досягає своєї мети

Говорить ввічливі слова

У:Хлопці, а що потрібно зробити, щоб перевірити правильно, ми з вами вирішили, хто така справжня людина?

У:Молодці! Для цього ми справді сьогодні на уроці прочитаємо твір Бориса Миколайовича Польового «Останній день Матвія Кузьміна» (Слайд №2)

Як ви думаєте, про що йтиметься у творі з такою назвою?

Уч:Про те, як герой цього твору прожив останній день.

У:А коли це сталося, дізнаємось прочитавши у підручнику на сторінці 26 повідомлення у таблиці (діти читають самостійно)

Яке нове словосполучення вам там зустрілося?

УЧ: Документальна розповідь

У:Як ви зрозуміли, що таке документальне оповідання?

Уч:Це твір, у якому описуються реальні події та люди.

У:В який час ця історія сталася?

Уч:Під час Великої Великої Вітчизняної війни.

У:А хто знає коли це було?

Уч:З 1941-1945 року.

У:Правильно хлопці! 70 тому закінчилася, Друга світова війна, фашизм був переможений Перемога у Великій Вітчизняній війні – велике, але сумне свято. За цю перемогу заплачено дуже високу ціну – життя п'ятдесяти мільйонів людей (робиться запис на дошці: 50 000 000). Фашисти хотіли підкорити весь світ. Вони вважали, що німці – це обрана нація, а люди інших національностей мають їм підкорятися та працювати на них. Ваші дідусі та бабусі, прадіди та прабабусі воювали або працювали для перемоги. Наша країна найбільше зробила для перемоги над фашизмом, їй допомагали інші країни.

Цього року ми відзначаємо великий ювілей 70-річчя Великої Перемоги!

І цей твір теж розповість про подію, що сталася у роки Вів.

Проблемне завдання

Вміння самостійно ставити мету уроку

4.Робота на тему уроку.Стадія «осмислення»

5. Закріплення знань. Стадія «рефлексія»

6.Підведення підсумків заняття, інформація про домашнє завдання

7.Рефлексія

Словникова робота.

У:Перед читанням тексту попрацюємо зі словами тексту. Виконаємо завдання у зошиті на сторінці 12-13. Потрібно поєднати слова зі своїм значенням. Працюватимете в парах, допомагаючи один одному. (Перевірка: фронтальна робота, прочитання слів з учителем, якщо значення слів незрозуміле, діти знаходять значення в Інтернеті).

На відшибі - в стороні.

Стривай - стоянка.

Чуриться - уникає.

Комендатура - приміщення, де розташовувалися фашисти, які стежили за наведенням своїх порядків у селі.

Староста - призначена особа для ведення справ якогось невеликого колективу.

Заскорузлий - шорсткий, огрубілий.

Ціліна - ще не орана земля, що не піддавалася обробці.

Передові застави - Війська, що несуть охорону.

Вогневі позиції - місця розташування артилерійських знарядь та військ.

Авангард - Частина військ, що знаходиться попереду головних сил.

Маскхалат - маскувальний халат, що робить лижників непомітними на снігу.

Сільгоспартіль (Сільськогосподарська артіль) – колективне господарство.

Слюда - прозорий шаруватий мінерал.

Трьох- Стара назва теплої чоловічої шапки з навушниками і задком, що опускається.

Полотнова сумка– лляна, з товстої пряжі, кустарної вичинки.

Знайомство з текстом.

Проводиться у вигляді комбінованого читання. Розповідь читають вголос учні, що добре читають. Вчитель читає найважливіші уривки тексту: про те, як фашисти згадали про Матвія Кузьміна ранньою весною (весь абзац); розмова Кузьміна з німецьким офіцером у комендатурі; абзац, що починається словами: «Втрачаючи сили...»; фрагмент, що описує останні хвилини життя старого колгоспника. Принагідно з читанням пояснюються та уточнюються значення ще недостатньо зрозумілих учням слів.

Первинне сприйняття.

У: Яке враження на вас справив цей твір?

У:Чи підтвердилися наші припущення, про що буде цей твір?

Уч:Так, у ньому йдеться про Матвія Кузьміна, як він провів свій останній день життя.

У:Працюючи з текстом, спробуємо відтворити портрет цієї людини. Працюватимете в групах, пам'ятаєте правила роботи один з одним.

Робота у групах. (Прийом розвитку критичного мислення – кластер).

1 група. Зовнішність.

2 група. Характер.

3 група. Заняття.

4 група. Відносини з односельцями.

1. Перевалило за 80 років, лисуватий, сиве волосся, борода, погано чув.

2. Нелюдимий, замкнутий, похмурий, нетовариський.

3. Сторожував, мислив, виховував сироту внученя Васю.

4. Приховувалися, побоювалися. (Слайд №3,4)

ФІЗМИНУТКА

Раз – підвестися, потягнутися.

Два – зігнутися, розігнутися.

Три – у долоні три бавовни, головою три кивки.

На чотири – руки ширші.

П'ять – руками помахати.

Шість – на місце тихо сісти.

Що ми дізналися про село, де жив Матвій Кузьмін? (С. 23)

З яким дорученням звернувся до діда Матвія командир німецького батальйону? (Стати старостою).

Як ви думаєте? Що мав робити староста за фашистів? (Допомагати німцям, доносити на односельців)

Чи погодився Матвій Кузьмін? (Немає чому? Знайдіть у тексті. (С.23)

Що ж потім змусило німців знову звернутися до діда Матвія? (Потрібен провідник, який знає лісові стежки, щоб допоміг вивести в розпорядження радянської армії та атакувати без бою).

Знайдіть у тексті діалог Матвія та німецького офіцера. Позначте олівцем слова офіцера (О), слова Матвія (М), слова автора (А). Знайдіть слова в тексті, які підкажуть, як читати, з якою інтонацією.

Приготуйтеся до читання з ролей. Намагайтеся передати картину, що відбувається в комендатурі.

Читання діалогу с. 25

Молодці впоралися із завданням.

Як відреагували колгоспники, які спостерігали за Матвієм?

З розповіді ви дізналися, що Матвій Кузьмін вів німців цілиною. Як ви вважаєте, чому? (Старий намагався вимотати сили німцям)

Знайдіть фрагмент, де йдеться про те, як вороги втрачали сили. (С.26)

Що було задумано Матвієм Кузьміним?

Чи вдалася спроба німців прорватися у розпорядження радянських військ?

Хто допоміг дідові Матвієві? (Онук Вася та бійці радянської армії)

Чому хлопчик зміг виконати це доручення?

Якими якостями він мав? Чому навчився у свого діда

Прочитайте опис зимового ранку. Поясніть, чому Матвій Кузьмін переможно посміхався останнього ранку свого життя. Чи розумів він, що загине?

– Як поводився російський колгоспник в останні хвилини життя? (Він поводився з гідністю: помолоділі очі глузливо виблискували, стояв зі спокійною урочистістю, знущально безстрашно посміхнувся в обличчя фашисту, презирливо відвернувся від наведеної на нього зброї, шпурнув гроші в обличчя офіцерові, викликав вогонь на себе5).

Самостійна роботаз текстом.

    Прочитайте останні два абзаци оповідання.

    Чому 80-річного старого, котрий ніде не служив, ховали з військовими почестями «як бувавого офіцера»? (Слайд № 6,7)

У:- Як прожив свій останній день Матвій Кузьмін? Чи можна назвати вчинок Матвія Кузьміна подвигом?

Уч:Так, бо він ціною свого життя допоміг знищити німецький батальйон.

У: Давайте складемо синквейнза образом головного героя: (Прийом розвитку критичного мислення)

Матвій Кузьмін

Сміливий, відважний

Попередив, пожертвував, захистив

Він зробив героїчний вчинок

Матвій Кузьмін

Нелюдимий, мудрий.

Обдурив, врятував, пожертвував

Справжня російська людина.

У: Хлопці. Повернімося до нашого запису на дошці. На яке питання нам треба було відповісти, прочитавши цей твір?

Уч:Хто така справжня людина.

У:Давайте. Перевіримо, чи правильно ми відповіли на це питання. А яка вона справжня людина? (Невірні відповіді викреслюються ). (Прийом розвитку критичного мислення)

Уч:Справжня людина – розумна, вольова, сильна, та, яка любить свою Батьківщину, чесна, працьовита, не боїться труднощів, витривала, готова допомогти і виручити товариша з біди.

У:Хлопці, ось ми і отримали відповідь на запитання, хто така справжня людина. А з вас хтось може себе назвати справжньою людиною і чому? (Відповіді дітей)

-У:Яка головна думка оповідання?

Чи відображають головну думку оповідання прислів'я « Краще смертьславне, ніж життя ганебне», «Битися на смерть – завоювати безсмертя».

У:Чому навчив вас це оповідання?

Матвій Кузьмін посмертно був удостоєний звання Героя Радянського Союзу. А хто в нашому селі посмертно був удостоєний звання Героя Радянського Союзу? (Слайд 8,9)

Уч: Малов Михайло Семенович (оповідання підготовленого учня) (Слайд №10)

Народився 01.03.1914 р. у с. Нефедиха Воротинського р-ну Горьківської області у сім'ї селянина. Російська. Член КПРС з 1941 р. Закінчив 7 класів та школу ФЗУ. Працював столяром, шофером.

У Радянській Армії з 1936 р. Закінчив школу стрільців-радистів у 1937 р.

Беручи участь у наданні міжнародної допомоги китайському народу боротьби з японськими агресорами в 1937 - 38 рр., здійснив 27 бойових вильотів.

Закінчив Сталінградське військово-авіаційне училище льотчиків 1940 р.

На фронтах Великої Великої Вітчизняної війни з червня 1941 р.

Командир ае 800 шап капітан Малов до липня 1943 р. здійснив 80 бойових вильотів на штурмування важливих об'єктів, скупчень живої сили та техніки супротивника. На аеродромах та в повітряних боях знищив 12 ворожих літаків.

08.07.43 р. у четвертому бойовому вильоті над метою Іл-2 капітана Малова (повітряний стрілець старшина) був підбитий зенітною артилерією. Льотчик тягнув пошкоджений літак до свого летовища. Але мотор зупинився і літак, плануючи, врізався в дубовий гай. Коли санітарна машина з полковим лікарем, техніком та мотористом прибула до місця падіння літака, Малов та Борисов були мертві. Їх поховали на площі у м. Новий Оскол Білгородської області.

28.09.43 р. М.С.Малову присвоєно звання Героя Радянського Союзу посмертно.

Нагороджений орденом Леніна, двома орденами Червоного Прапора, орденом Великої Вітчизняної війни 1 ступеня, медалями.

У м. Новий Оскол ім'ям Малова названо вулицю, у п. Воротинець встановлено обеліск.

Підсумок уроку.

-У:Діти, над яким твір ми працювали на уроці?

Які почуття у вас спричинив вчинок героя?

Як ви вважаєте, чи був потрібен наш сьогоднішній урок? Для чого? (Слайд №11)

Завершіть речення.

"Я дякую спасибі Матвію Кузьміну і Малову Михайлу Семеновичу за те, що .."

“Я дякую спасибі Борису Польовому за те, що …”

Я вважаю, наш урок справді виявився продуктивним. І “продукт” нашого уроку полягає ще й у тому, що ви маєте у ваших душах. Про що ми маємо пам'ятати і чим пишатися? (Слайд №12)

Додому: написати міні - твір про подвиг Матвія Кузьміна.

У: З яким настроєм йдіть з уроку?

Діти показують смайли: веселий, сумний, серйозний

Пошук та збір інформації

Методи спрямовані на самостійну комунікацію

Вміння працювати у парах (проводити взаємоперевірку)

Вміння висловлювати свою думку. Вміння слухати та чути, домовлятися. Працювати з додатковими-

ми джерелами

Вміння працювати у групах (висловлювати свою точку зору)

Формування вмінь навчального співробітництва, колективного обговорення.

Вміння вести діалог.

Вміння давати оцінку своєї діяльності

Шановні колеги, я, Козиріна Ольга Миколаївна, вчитель початкових класів Сім'янської середньої школи.

2 слайд Я хочу вас познайомити з моїм уроком літературного читання в 3 класі за програмою УМК «Гармонія», автор підручника О.В. Кубасова. Урок за твором Б. Польового «Останній день Матвія Кузьміна» за рахунком другий урок у розділі «За добру справу стій сміливо». Тип уроку – урок засвоєння нових знань. Структура відповідає типу уроку та його дидактичним завданням.

3 слайд Всім педагогам відомо, що найкращий урок починається не за дзвінком, а під час підготовки вчителя до уроку. Я завжди згадую слова Жан Жака Руссо, що нудні уроки придатні лише на те, щоб навіяти ненависть і до тих, хто їх викладає, і до всього, що викладається… Тому намагаюся зробити уроки цікавими.

Мета та триєдині завданняуроку поставила те щоб чітко простежувалася їх взаємозв'язок. Раціонально розподілила час усередині окремих структурних елементів уроку.

При виборі методів, засобів і прийомів навчання задля досягнення поставленої мети було враховано принципи, їх бачите на слайді.

5 слайд На уроці були використані такі методи навчання:

6 слайд Були застосовані різні форми пізнавальної діяльності, які під час уроку змінювали одне одного. індивідуальна, самостійна, колективна, у парах, у групах.

Форми та методи відповідають психофізіологічним та індивідуальним особливостямучнів, їх життєвий досвід. Обґрунтованість їх вибору, доцільність та ефективність застосування я постараюся довести.

отримані знання практично на особистісно-значущому рівні.

20 слайд Підібрані завдання відповідали темі уроку. Ступінь розуміння учнями нового матеріалу перевірялася під час його пояснення. Різні способиконтролю дозволили оцінити кожного учня під час уроку. Різноманітні форми роботи допомогли ефективно здійснити навчальну діяльність.

21 слайд Урок вийшов цікавим, ефективним та плідним. Поставлені завдання було вирішено, мету уроку досягнуто.

22 слайд Розробка мого уроку може бути використана вчителями, які працюють за будь-яким УМК.

З усього вищевикладеного, можна дійти невтішного висновку у тому, що мотивація - це одне з самих складних проблем, з якою доводиться працювати, але й найцікавіша. Я вважаю, що моя педагогічна концепція є актуальною в сучасному педагогічному процесі. Позитивне ставлення до читання починається з тієї хвилини, коли дитина відчує себе учасником подій, зображених письменником, і коли вона зможе відповісти на запитання: Хто я? Який я? Як би я вчинив у цій ситуації?

Різноманітні прийоми роботи розвивають пізнавальні здібності кожної дитини, дозволяють використовувати індивідуальний досвід учня, допомагають особистості пізнати себе, самовизначитися та самореалізуватися. Виконання подібних завдань створює творчу атмосферу, робить урок незабутнім, викликає більший інтерес до предмета, що вивчається, сприяє виявленню ініціативності та творчої самостійності школярів.