Презентація на тему "Ембріональний розвиток організму". Індивідуальний розвиток організму

Cлайд 1

Мета уроку: розширити знання учнів про процес запліднення, закономірності та етапи зародкового розвитку Ембріональний розвиток організму

Cлайд 2

Проникнення сперматозоїда в яйцеклітину Злиття ядер гамет і утворення зиготи 1 2 3 Тривалість життя нового організму у вигляді однієї клітини (зиготи) триває у різних тварин від кількох хвилин до кількох годин і навіть днів, а потім починається Яйцеклітина після запліднення.

Cлайд 3

Розвиток організму з моменту запліднення до народження або виходу із зародкових оболонок. Етапи: Дроблення зиготи. 2. Освіта бластули. 3. Гаструляція. 4. Нейрула. Етапи ембріогенезу

Cлайд 4

Перший етап ембріонального розвитку називається дробленням. В результаті поділу з зиготи утворюються спочатку 2 клітини, потім 4, 8, 16 і т.д. Клітини, що виникають при дробленні, називаються бластомірами. У процесі дроблення кількість клітин швидко зростає, вони стають дрібнішими і дрібнішими і утворюють сферу, всередині якої виникає порожнина – бластоцель. З цього моменту зародок називається бластулою. Яким чином діляться бластомери і який набір хромосом міститься у їхніх ядрах? зигота 2 доба 1 доба 3 доба Тутова ягода

Cлайд 5

Дроблення відрізняється від звичайного мітотичного поділу такими особливостями: 1) бластомери не досягають вихідних розмірів зиготи; 2) бластомери не розходяться, хоча і є самостійними клітинами. Дроблення – процес мітотичного поділу зиготи на дочірні клітини (бластомери). Бластула складається з: 1) бластодерми – оболонки із бластомерів; 2) бластоцілі – порожнини, заповненої рідиною. Бластула людини – бластоциста.

Cлайд 6

Коли число клітин бластули досягає декількох сотень тисяч, починається наступний етап ембріогенезу - гаструляція. Гаструляція – це процес утворення зародкових листків. Гаструляція у людини відбувається у два етапи. Які тварини на цьому етапі закінчують ембріональний розвиток?

Cлайд 7

У процесі першого етапу утворюються два зародкові листки (екто-і ентодерма), два провізорні органи (амніон та жовтковий мішок). Крім того, безпосередньо перед початком першого етапу відбувається утворення такого провізорного органу як хоріон. Формування хоріона – це другий етап в освіті плаценти. ектодерма ентодерма первинний рот вторинна порожнина тіла

Cлайд 8

Другий етап гаструляції – утворення третього (середнього) зародкового листка. Він називається мезодермою, тому що утворюється між зовнішнім та внутрішнім листками. У цьому випадку з двох боків від первинної кишки утворюються втягування – кишені (целомічні мішки). Усередині кишень знаходиться порожнина, що є продовженням первинної кишки - гастроцеле. Ціломічні мішки повністю відшнуровуються від первинної кишки та розростаються між ектодермою та ентодермою. Клітинний матеріал цих ділянок дає початок середньому зародковому листку – мезодермі. Дорсальний відділ мезодерми, що лежить з боків від нервової трубки та хорди, розчленований на сегменти – соміти. Вентральний її відділ утворює суцільну бічну пластину, що знаходиться з боків кишкової трубки.

Cлайд 9

Cлайд 10

Гисто- і органогенез (чи диференціювання зародкових листків) є процес перетворення зачатків тканин на тканини і органи, та був і формування функціональних систем організму.

Cлайд 11

У процесі гаструляції і після утворення зародкових листків клітини, розташовані в різних листках або різних ділянках одного зародкового листка, впливають один на одного. Такий вплив називають індукцією. Індукція здійснюється шляхом виділення хімічних речовин(Білків), але існують і фізичні методи індукції. Індукція впливає насамперед геном клітини. Через війну індукції одні гени виявляються блокованими, інші вільними – робітниками. Сума вільних генів цієї клітини називається її епігеном. Сам процес формування епігенома, тобто взаємодії індукції та геному, зветься детермінацією. Після сформування епігенома клітина стає детермінованою, тобто запрограмованою до розвитку у певному напрямку.

Cлайд 12

Після детермінації клітин, тобто після остаточного формування епігеному, починається диференціювання – процес морфологічної, біохімічної та функціональної спеціалізації клітин.

Cлайд 13

Після закінчення другої стадії гаструляції зародок носить назву гаструли і складається з трьох зародкових листків – ектодерми, мезодерми та ентодерми та чотирьох позазародкових органів – хоріону, амніону, жовткового мішка та алантоїсу. Одночасно з розвитком другої фази гаструляції формується зародкова мезенхіма за допомогою міграції клітин із трьох зародкових листків. На 2 - 3-му тижні, тобто в процесі другої фази гаструляції і відразу ж після неї, відбувається закладка зачатків осьових органів: 1) хорди; 2) нервової трубки; 3) кишкової трубки.

Cлайд 14

Функції хоріону: 1) захисна; 2) трофічна, газообмінна, екскреторна та інші, у яких хорин бере участь, будучи складовою плаценти та які виконує плацента. Функції амніону – утворення навколоплідних вод та захисна функція. Функції жовткового мішка: 1) кровотворення (утворення стовбурових клітин крові); 2) утворення статевих стовбурових клітин (гонобластів); 3) трофічна (у птахів та риб).

Cлайд 15

Формування органів Християн Іванович Пандер (1794-1865, Росія) Сутність теорії зародкових листків зводиться до двох основних положень: 1) організми багатоклітинних тварин розвиваються з трьох зародкових листків: зовнішнього, або ектодерми, середнього, або мезодерми, внутрішнього; 2) кожна система органів у різних груп багатоклітинних тварин розвивається, як правило, з одного й того ж листка. Зародкові листки були вперше описані в роботі російського академіка X. Пандера в 1817, що вивчив ембріональний розвиток курячого зародка

Cлайд 16

Правильно описує яйцеклітину у ссавців та людини, поширює вчення Х. Пандера про зародкові листки на всіх хребетних, формулює закон «зародкової подібності», названий згодом його ім'ям. Карл Бер (1792-1876) «Законами Бера»: найбільш загальні ознаки будь-якої великої групитварин з'являються у зародка раніше ніж менш загальні ознаки; після формування самих загальних ознакз'являються менш загальні і до появи особливих ознак, властивих цій групі; зародок будь-якого виду тварин у міру розвитку стає менш схожим на зародків інших видів і не проходить через пізні стадії їх розвитку; зародок високоорганізованого виду може мати схожість із зародком більш примітивного виду, але ніколи не буває схожий на дорослу форму цього виду.

Cлайд 17

Біогенетичний закон Геккеля-Мюллера: кожне жива істотаУ своєму індивідуальному розвитку (онтогенез) повторює певною мірою форми, пройдені його предками або його видом. Яскравий приклад виконання біогенетичного закону - розвиток жаби У пуголовка, як і у нижчих риб і риб'ячих мальків, основою скелета служить хорда. Череп у пуголовка хрящової, і до нього примикають добре розвинені хрящові дуги; дихання зяброве. Кровоносна система також побудована за риб'ячим типом: передсердя ще не розділилося на праву та ліву половини. Ернст Геккель (1834-1919) Фріц Мюллер (1822 - 1897)

Cлайд 18

Cлайд 19

Cлайд 20

Нервова система та органи чуття Епідерміс шкіри Похідні шкіри З ектодерми розвиваються: нервова система (разом з органами чуття), зовнішній покрив тіла (у хребетних тільки зовнішня частина його), нігті, волосся, сальні та потові залоз), епітелій рота, носа, анального отвори, вистилання прямої кишки, емаль зубів, що сприймають клітини органів слуху, нюху, зору тощо.

Клас: 9

Презентація до уроку





























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку- Познайомити учнів дев'ятого класу з особливостями стадій ембріонального розвитку організмів.

Тип уроку- Комбінований.

Освітні завдання уроку:

  • сприяти вивченню та засвоєнню основної біологічної термінології;
  • сприяти усвідомленню основного фактичного матеріалу;
  • сприяти формуванню уявлення про ембріональний період розвитку організмів;
  • виявити наслідки порушення нормального перебігу ембріонального розвитку.

Розвиваючі завдання уроку:

  • сприяти навчанню школярів вмінню знаходити необхідні відомості у тексті навчальної статті, вмінню відповідати питання щодо змісту тексту навчальної частини.

Виховні завдання уроку:

  • сприяти розвитку творчого мислення;
  • сприяти розвитку екологічної свідомості

Використовуваний підручник:

Біологія Загальні закономірності. 9 кл.: навч. для загальноосвітніх установ/С.Г. Мамонтов, В.Б. Захаров, І.Б. Агафонова, Н.І. Сонін. - 11-е вид., Стереотип. - М.: Дрофа, 2010. - 287, с.: іл.

Матеріали та обладнання:плитка із пінопласту – 10 шт. (15 x 15 см), швейні шпильки (по 32 шт. на парту), ножиці (кожного учня), коло із кольорового паперу – 10 шт. (діаметр 10 см), робочі листи учнів – кожного учня (додаток 2), електронна презентація «Ембріональний період розвитку організмів».

Хід уроку

Структура уроку

Дії вчителя

Дії учнів

1. Оргмомент
2. Актуалізація знань Промовляє основні поняття, вивчені раніше у розділі 11 (п. 28), у розділі 12.
Проводить бліц-опитування (див. Додаток 1 ) (Слайд 2).
Беруть участь у бліц-опитуванні, намагаються визначити назву тварини, прихованої на правій стороні дошки під пронумерованими табличками. Кількість табличок відповідає кількості запитань.
Розкриває поняття онтогенез, його періоди; виділяє вивчення на уроці ембріональний період розвитку, дає його визначення (Слайди 3-4). Порівнюють зображення одноклітинної зиготи із зображенням багатоклітинного ланцетника.
3. Цілепокладання та мотивація Сприяє формулюванню мети уроку (Слайд 5). Формулюють мету уроку – познайомитися з особливостями стадій ембріонального розвитку організму, що сприяють виникненню багатоклітинного організму з диференційованими органами та тканинами.
4. Первинне засвоєння навчального матеріалу Організовує роботу з робочими листами (див. Додаток 2 ); розбиває учнів по рядах на три групи (відповідно до етапів ембріонального періоду) (Слайд 6). Учні у групах знаходять відповіді питання, формулювання визначень, вставляють пропущені слова у робочих листах.
5. Усвідомлення та осмислення навчального матеріалу. Звертає увагу до можливість моделювання процесів ембріонального розвитку; організовує роботу з конструювання етапів ембріонального розвитку. Перша група, що вивчає стадію дроблення, знайомить з інформацією, отриманою під час роботи з підручником.
Вивчаючи етап дроблення, пропонує розрізати коло з кольорового паперу, що виступає в ролі одноклітинної зиготи, а потім і кожну з частин отриманих навпіл.
Під час роботи учнів, учитель демонструє схему освіти бластули, її будову (Слайди 7-15).
Учні у парах за допомогою ножиць кожну половину розрізають на частини, моделюючи процес мітозу. Отримані частини клітини багатоклітинного зародка розташовують на пластинці з пінопласту і закріплюють швейними шпильками, моделюючи будову бластули (малюнки 1-5).

Переходячи до етапу гаструляції, пропонує змоделювати поперечний розріз через бластулу і залишити на отриманих моделях частини-клітини розташовані по колу.
Під час роботи учнів учитель демонструє схему утворення гаструли, її будову (Слайд 16-22).
Друга група знайомить з інформацією, отриманою під час вивчення етапу гаструляції. Учні знайомляться з презентацією та моделюють вп'ячування, властиве гаструляції ланцетника (рисунок 6).

Учнів роблять і підписують умовні позначення малюнку в робочих аркушах.

Вчитель демонструє процес утворення осьових органів, зображення поперечного зрізу осьових органів ланцетника (Слайд 23-27). Третя група ознайомлює з інформацією, отриманою під час вивчення етапу органогенезу.
Учнів роблять і підписують умовні позначення малюнку в робочих аркушах.
6. Систематизація знань та умінь; перевірка рівня засвоєння знань Здійснює узагальнення знань з основних питань (Слайд 28):

– Що відбувається на кожному етапі у ході ембріонального розвитку?
– У чому полягає суть кожного етапу?
– У чому полягають результати етапу?

Звертає увагу на важливість ембріонального періоду, вплив факторів середовища на розвиток ембріона і на подальший розвиток організму (Слайд 29).

Відповідають питання вчителя. Замислюються над фразою «Уриваючи розвиток ембріона, ми вбиваємо живу істоту».

7. Інформація про домашньому завданні Параграф 32, питання до параграфа, записи у робочому аркуші.
8. Рефлексія (підбиття підсумків) За кожен виконаний етап роботи під час уроку учні оцінюються. Визначають рівень досягнення мети уроку.
Висловлюють свою думку про перебіг уроку.

Бажаєте краще володіти комп'ютером?

Завжди неприємно, коли змінюється інтерфейс програми, злітають налаштування, пропадають потрібні кнопки. Одна з таких неприємних ситуацій – зникнення показу аркушів на панелі поряд із прокручуванням. Можливо, це сталося випадково, а можливо, діти примудрилися прибрати аркуші з програми або так пожартували колеги на 1 квітня. Відсутність панелі аркушів у вікні зручна, коли користувач завжди працює з одним аркушем, але найчастіше аркуші таки потрібні. Як увімкнути відображення аркушів Excel на панелі знизу?

Читайте нові статті

Нацпроект «Цифрове освітнє середовище» приходить у російські регіони: до шкіл буде поставлено обладнання, покращено доступ до Інтернету. Але не забуватимемо про зміст: що робитиме вчитель із новими, але порожніми комп'ютерами? Цифровий клас - це не лише комп'ютери та інтернет, важливим компонентом цифрового середовища є інструменти та сервіси, що дозволяють організувати у школі навчальний процес із використанням електронних освітніх ресурсів.

короткий зміст інших презентацій

"Індивідуальний розвиток людини" - Зародок має все внутрішні органи. Підлітковий вік. Менопауза. Карл Бер. Ембріональний період розвитку. П'ятитижневий зародок. Старість. Дитина до 12 місяців. Онтогенез. Людина. Індивідуальний розвитоклюдини, чи онтогенез. Зрілість. Коротка довідка. Омар Хайям. Постембріональний період. Дитина активно рухається. Фріц Мюллер. Запліднення.

"Розвиток зародка" - Перша заповідь медицини - "не нашкодь". Зародкова схожість. 17 тиждень вагітності. Загальні закономірності розвитку зародків організмів. Гаструляція. Аборт – це вбивство чи ні. Словник. 21 тиждень вагітності. 18 тиждень вагітності. 14 тиждень вагітності. 7 тиждень вагітності. 15 тиждень вагітності. 32 тиждень вагітності. 4 тиждень вагітності. Критичні періоди розвитку людини у ембріогенезі.

"Етапи розвитку зародка" - Поперечний розріз зародка. Закладання нервової трубки. Ембріональний розвиток нервової системи. Гаструляція та нейруляція. Нервовий гребінець. Доля клітин нервового гребеня. Початкові стадії ембріонального розвитку. Запліднення та ранні етапи розвитку зародка. Етапи пренатального онтогенезу. Похідні нервового гребеня та нервової трубки. Запліднення. Схема перетворення нейробласту на нейрон. Онтогенез.

«Біологія «Розмноження людини»» - Дозрілий сперматозоїд. Генетичне визначення статі. Набір хромосом. Будова яєчка. Яйцеклітина. Фотографія ембріона людини. Будова жіночої репродуктивної системи. Розвиток зародка. Ембріональний розвиток людини. Яйцеклітина та сперматозоїди під час запліднення. Вихід яйцеклітини із яєчника. Штучне запліднення. Розмноження. Будова чоловічої репродуктивної системи. Однояйцеві близнюки.

«Розмноження та розвиток людини» - Які хромосоми містять сперматозоїди. Плаценту із зародком пов'язує пуповина. Менструальний цикл. Жіноча статева система. Що зазначено на малюнках. Розвиток ембріона. Функції передміхурової залози. Клітини фолікула, що лопнув, перетворюються на жовте тіло. Із задньої кишки розвивається алантоїс. Клітини трофобласта утворюють зовнішню оболонку – хоріон. Скорочення матки. Що позначено малюнку літерами.

«Ембріональний розвиток людини» - Порожнина амніону. Концепція розмноження. У 5 місяців у дитини з'являються вії, утворюються нігті. Будова яйцеклітини ссавця. Через шість годин після запліднення яйцеклітина поділяється. У 7 місяців він уже чує, має зорове сприйняття. Через 5 тижнів ембріон досягає вже 6-ти міліметрів завдовжки. Дитина вже повністю сформувалася. Сперматозоїди атакують яйцеклітину. Через 2 місяці ембріон досягає 3,5 см завдовжки.

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Індивідуальний розвиток організмів (онтогенез). Ембріональний розвиток.

Онтогенез (грец. Ontos – істота, genesis – розвиток) – індивідуальний розвиток організму. Воно включає сукупність послідовних морфологічних, фізіологічних та біохімічних перетворень з моменту зародження до смерті.

ЕМБРІОЛОГІЯ (від грецьк. ембріон – зародок) НАУКА, ЩО ВИВЧАЄ ПИТАННЯ, ПОВ'ЯЗАНІ З ІНДИВІДУАЛЬНИМ РОЗВИТОМ ОРГАНІЗМІВ НА СТАДІЇ ЗАРОДИШІ Засновник сучасної Ембріології, академік Російської Академії. В 1828 опублікував твір «Історія розвитку тварин», в якому доводив, що людина розвивається за єдиним планом з усіма хребетними тваринами. Карл Ернест фон Бер (1792 – 1876)

Періодизація онтогенезу Попередній період, передембріональний або прогенез Ембріональний, або пренатальний, період Постембріональний, або постнатальний, період

Онтогенез одноклітинних організмів У найпростіших організмів тіло яких з однієї клітини онтогенез збігається з клітинним циклом тобто. з моменту появи шляхом розподілу материнської клітини до наступного поділу або смерті.

Набагато складніше протікає онтогенез у багатоклітинних організмів. У різних відділів царства рослин онтогенез представлений складними циклами розвитку зі зміною статевого та безстатевого поколінь.

Цикли розвитку кишковопорожнинних

Розвиток ссавця

Ембріональний, або пренатальний період починається з моменту утворення зиготи і закінчується народженням нового організму або виходом його з яйцевих оболонок. ЕТАПИ ЕМБРІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ Дроблення Гаструляція Первинний органогенез

ДРОБЛЕННЯ багаторазове розподіл зиготи шляхом мітозу В результаті розподілу із зиготи утворюються спочатку 2 клітини, потім 4, 8, 16 і т.д. Клітини, що виникають при дробленні, називаються бластомірами.

Гаструляція Гаструла (від грец. Gaster – шлунок) – зародок, що складається з двох зародкових листків: ектодерми (від грец. ectos – зовні); ентодерми (від грец. entos - що знаходиться всередині);

У багатоклітинних тварин, крім кишковопорожнинних, паралельно з гаструляцією виникає третій зародковий листок – мезодерма (від грец. mesos – що знаходиться посередині). Сутність процесу гаструляції полягає у переміщенні клітинних мас. У цій стадії починається використання генетичної інформації клітин зародка, з'являються перші ознаки диференціювання.

Первинний органогенез Закладка із зародкових листків різних органів, спеціалізація клітин Процес розвитку тканин зародка - гістогенез. З кожного зародкового листка формується певні тканини та органи. Ектодерма Ентодерма Мезодерма

Постембріональний період розвитку. Постембріональний розвиток може бути: Прямим – коли з яйця чи організму матері з'являється істота, подібна до дорослого; Непряме – коли личинка, що утворилася, влаштована простіше, ніж дорослий організм, і відрізняється способом харчування, руху та ін.


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Мета уроку: Розширити знання учнів про процес запліднення, закономірності та етапи зародкового розвитку, способи післязародкового розвитку. Завдання уроку: поглибити та систематизувати знання учнів.

Сьогодні на уроці: Ми проникнемо з вами в клітину і побачимо, який механізм лежить в основі поділу клітини. Згадаємо з курсу зоології та ботаніки види поділу клітини. Побуваємо в ролі селекціонерів.