Подорожі в космос навчання грамоти. Педорозвиток

Розділи: Робота з дошкільнятами

Цілі:

  • Продовжувати вчити складати та аналізувати звукову модель слова; розрізняти звуки: голосні та приголосні, тверді та м'які, дзвінкі та глухі.
  • Закріплювати вміння ділити слова на склади, визначати кількість складів у слові, визначати та ізольовано вимовляти перший звук у слові.
  • Розвивати логічне мислення, увагу, мовлення дітей.
  • Виховувати інтерес до заняття, посидючість у дітей.

Словникова робота:ознайомити дітей із поняттям ідентифікація – порівняння, встановлення збігу.

Попередня робота:дидактичні ігри «Складове лото», «Пограємо, шануємо»; дидактична вправа «Склади пропозицію»; розмова з дітьми про космос.

Обладнання:тюбики зі складовими схемами, плакат із зображенням продуктів харчування, 10 предметних картинок, бортовий комп'ютер (зібраний з конструктора «Лего»), конверт, картки для складання звукової схеми слова (роздавальні та демонстраційні), набір квадратів із кольорового картону (на кожну дитину) , музичний супровід.

ХІД ЗАНЯТТЯ

– Хлопці, сьогодні я вам пропоную здійснити подорож до космічного простору, побувати на невідомих планетах. Чи згодні? На чому ми можемо здійснити цю подорож? (Відповіді дітей)
- Так, на космічному кораблі (або ракеті).
- Але перш ніж вирушити в політ, я пропоную вам познайомитися з мовою інопланетних цивілізацій і зібрати речі, необхідні для подорожі.
– Почнемо з мови інопланетян. Напевно він нам у польоті стане в нагоді. Повторюйте за мною:

Чистомовка:

Лі-ле-ла
Рі-ре-ра
Ені-бені,
Рікі-таки,
Шурба-урба,
Синті-бряки,
Део-део,
Шах-мадео,
Вац!

– З язиком ознайомились. Тепер потрібно зібрати речі, необхідні для польоту. Перед вами картки із зображенням предметів, вибирайте потрібну та кладіть у відсіки. У нас два відсіки (синій та зелений). У синій відсік – картки із зображенням предметів, назва яких починається з твердого приголосного, у зелений відсік – картки із зображенням предметів, назва яких починається з м'якого приголосного. ( Картки: ліхтарик, годинник, диски, шкарпетки тощо)

– Беремо по одній картці та пояснюємо, чому вибрали один із відсіків ( Робота дітей) (рис.1)

– Отже, з язиком ознайомились, речі зібрані. До подорожі готові? (Відповіді дітей...)
– Тоді прошу пройти у космічний корабель.
– Перед вами бортовий комп'ютер. Для того, щоб кожен зміг керувати кораблем, бортовий комп'ютер повинен провести ідентифікацію ваших голосів.
– Зараз кожному буде поставлено питання, відповідь має бути повною.

– Чим звук відрізняється від літери?
- Звук б - це голосний чи приголосний?
– Звук а – це голосний чи приголосний?
- Назви 3 слова, які починаються з твердого звуку - к.
– Визнач місце звуку [а] у слові матрьошка.
- Скільки складів у слові машина?
- Склади пропозицію з 2-х слів
- Склади пропозицію з 3-х слів
– Звук [в] це глухий чи дзвінкий приголосний?
– Чим відрізняються голосні від згодних звуків?
- Назви слова, що складаються з 1, 2 складів.

– Ідентифікацію ваших голосів завершено. Ми вирушаємо. Займаємо місця у космічному кораблі, пристібаємо ремені безпеки. Починаємо зворотний відлік: 5, 4, 3, 2, 1, 0 – пуск (включити фонограму). Політ відбувається успішно. Пропоную екіпажу підкріпитись. Перед вами тюбики із космічною їжею. А замість назви зображено складову схему слова. У вас є можливість вибрати їжу самим, але її назви повинні складатися з тієї ж кількості складів, що і на вашому тюбику. Якщо важко, перед вами підказка (плакат із зображенням продуктів), (м'ясо, курка, риба, суп, сир, ковбаса, молоко, груша, банан, каша, цукерка). (Рис. 2)
Наприклад. У моєму тюбику - курка, т.к. у слові курка 3 стилю і на тюбику схема слова з 3-х складів)

(Відповіді дітей)

– Ну, ось ми й підкріпилися.

Комп'ютер:Увага! Увага! Наш корабель здійснив посадку на невідомій планеті. Пропоную екіпажу одягнути космічні скафандри та вийти на поверхню планети. Вихователь: Хлопці, а раптом жителі цієї планети подумають, що ми прилетіли з поганими намірами. Давайте сповнимо мирний танець-вітання, і вони зрозуміють, що ми бажаємо їм добра.

Фізкультхвилинка

Танець під музику типу аеробіки.

– Тепер нам треба озирнутися. Як називається ця планета? Подивіться якийсь лист:

«Мешканцям планети земля. Від жителів планети Грамотійка»

- Давайте повернемося на космічний корабель, ( діти розсідаються на місця) Що ж знаходиться в конверті? ( Картинки)
- Що це може означати? Може, жителі планети Грамотейка щось хочуть нам сказати, за допомогою цих картинок?
- Давайте передамо їх на землю, і вчені в лабораторії у всьому розберуться. Але бортовий комп'ютер зможе передати лише звукову схему слова. Вам потрібно буде скласти звукову схему та пояснити, після чого комп'ютер зможе передати схему на Землю (рис. 3)

(Робота дітей: один складає біля дошки, інші діти працюють на місцях)

– Схеми слова передані Землю. Подорож наша добігає кінця. Пропоную взяти курс на планету Земля. Стривайте, ми не зможемо повернутися, панель керування несправна. Ми маємо усунути неполадки, виправити мікросхему. Необхідно картинки з'єднати з потрібною звуковою схемою, проводами (рис. 4) ( діти виконують роботу та пояснюють, інші перевіряють)

- Ну ось, панель управління виправлена. Вирушаємо на Землю. Починаємо зворотний відлік: 5,4,3,2,1,0 пуск ( включаємо фонограму)

Підсумок заняття

– Хлопці, ми повертаємось на Землю. Сподобалася вам мандрівка? Які труднощі ми зустрічали своєму шляху? Що вам запам'яталося? (Відповіді дітей)

Комп'ютер:Увага! Увага! Наш космічний корабель здійснив посадку на планеті Земля. Бажаю успіхів та прощаюся з вами!

Конспект заняття з навчання грамоти

«Космічна подорож у пошуках алфавіту».

Програмний зміст: чітко промовляти звуки в словах, закріплювати знання про голосні та приголосні звуки; закріплювати образи букв; формувати вміння розмірковувати чітко висловлювати свої думки; сприяти мовленнєвому розвиткудошкільника; закріпити уявлення про те, що мова складається із пропозицій; формувати початкові креслярські навички, закріплювати вміння будувати за кресленням, впізнавати та правильно називати геометричні фігури;

Розвиваюче середовище: картинки з космосом, «звуковий лист», зіркова карта, модуль ракети, конверт з листом т піратів, стрілки, що вказують шлях, «індикатор дозволу» (два маленькі світильники: червоний і синій), напівватман із «зашифрованими літерами», указка, розрізні деталі літер, картинки + розрізні склади до цих картинок, мольберт, картинки для завдання "Прочитай по перших звуках", картки з написаними словами для завдання "Склади пропозицію".

Хід заняття:

Вос-ль: Хлопці, до нас сьогодні прийшло багато гостей. Давайте з ними привітаємось.

Діти: Привіт!

(Емоційне налаштування)

Вос-ль: Хлопці, а який у вас сьогодні настрій?

Діти: Гарне, радісне, веселе.

Вос-ль: Давайте візьмемося за руки і передамо один одному гарний настрій.

Зібралися всі діти до кола.

Я твій друг і ти мій друг.

Міцніше за руки візьмемося

І один одному посміхнемося.

Вос-ль: Хлопці, мені сьогодні надійшов звуковий лист. Давайте ми з вами разом послухаємо і вирішимо, що робити.

Звуковий лист.

« Здрастуйте, Земляни, Вас вітає дружній розум планети Венера. На нашій планеті трапилося нещастя, космічні пірати викрали наш алфавіт, якщо ви нам не допоможете, трапиться біда. Чекаємо на вашу допомогу».

Вос-ль: Хлопці, а що таке алфавіт?

Діти: Це набір букв.

Вос-ль: І що ми його зможемо знайти, на іншій планеті?

Діти: Так.

Вос-ль: Тобто. ви пропонуєте летіти на іншу планету?

Діти: Так.

Вос-ль: Ну що ж, перш ніж летіти на іншу планету, нам потрібно подивитися зоряну.карвту . (вірш)

Подивіться тут Земля, а тут Венера, шлях нелегкий і не близький. Може, не полетимо?

Діти: Полетимо!

Вос-ль: Добре, запрошую всіх дітей у дорогу вирушити швидше. Чекають на вас випробування складні завдання, випробувати себе хочете? Побудувати ракету ви поспішаєте! Хлопці, розгляньмо креслення. Розкажіть скільки, які за розміром і якої геометричної форми деталі нам потрібні.

(Діти будують ракету з м'яких модулів. Звучить «космічна» музика)

Вос-ль: Ракета готова, проходимо займаємо місця. З вами розмовляє керівник управління польотом. Космічному екіпажу до старту приготуватись (вибратикапітана за бажанням дітей) команди командиром ракети призначаю (ім'я дитини) , командуй!

Екіпаж до старту готовий?(Відповіді дітей)

Нам у віконце зірки світять,

Настав польоту годину,

Ми з хлопцями у ракеті

Полетіти хочемо зараз.

Вос-ль: Почати зворотний звіт десятками (50, 40, 30, 20, 10) Старт!(звучить запис запуску ракети).

Дитина: Увімкнути мотори.(Проводиться дихальна гімнастика) - У! – У! – У! Середня висота(Діти потихеньку починають піднімати руки на ширину плечей) -У! -У! -У! Злітаємо високо(Діти потихеньку піднімають руки вгору )

Вос-ль: Ракета набрала висоту і піднялася вгору.(діти на шкарпетках тягнутися вгору)

Вос-ль: Ну, ось ми прилетіли.

Дитина: Екіпаж до висадки готовий? (Діти: «Готов!»)

Вос-ль: Чудово! Тоді спокійно виходимо за мною на планету Венера. Ой! Діти, подивіться, що це? Лист, це мабуть послання для нас, бачите мітка з літерами алфавіту, і напис «Землянам». Давайте подивимося, що там.

Лист. «Привіт Земляни, якщо ви читаєте цей лист, значить, ви все-таки дісталися нашої планети. Знайте, алфавіт ми так просто не віддамо. Ідіть за стрілками і виконуйте всі наші завдання, а пропускатиме вас індикатор дозволу (жовтий колір - правильно, синій - неправильно). Бажаємо вам невдачі!

Вос-ль: Оце так! Може, повернемось?(Відповіді дітей) Звісно, ​​ми допоможемо знайти алфавіт. Давайте подивимося, що там ще є, адже це індикатор дозволу. Давайте подивимося, куди ведуть стрілочки. А стрілочки ведуть нас.

Завдання 1 «Розплутай літери».

Вос-ль: Перш ніж нам виконати завдання, давайте згадаємо. Що ж таке літера?

Діти: Літера – це те, що ми бачимо і пишемо.

Вос-ль: Молодці! На цьому плакаті заплуталися літери, розплутайте їх. Букви показуємо зверху донизу і пишемо також.

(Діти по черзі показують указкою заплутані літери)

Вос-ль: Хлопці, ну що ж, літери ми з вами розплутали все, а тепер згадайте і назвіть, які голосні літери ви розплутали (О, А, У)? Які приголосні літери ви розплутали (М, К, П, Ц, Х, Ф)? Ну що перевіряємо індикатором дозволу, як ми виконали завдання? Пам'ятаємо, якщо жовтий – правильно, синій – неправильно. Хлопці, подивіться, куди ведуть стрілочки? Так, стрілочки ведуть до столу.

(Ідуть по стрілочкам до столу під веселу музику)

Завдання 2 «Склади букву» (Робота в парах).

Вос-ль: Наступне завдання «Склади букву». На столі лежать деталі літер, їх потрібно скласти так, щоб вийшла літера. Спокійно беремо деталі та збираємо літери.

(фонова музика. Коли робота закінчена діти по черзі називають літери. Які він і зібрали. Допомогти, якщо вони не можуть).

Вос-ль: Ми склали багато літер із деталей. Давайте перевіримо, як ми впоралися із цим завданням на індикаторі дозволу. Діти. Яке світло спалахує? (жовтий) Давайте подивимося, куди ведуть стрілочки.

Діти: Стрілки ведуть нас до дошки.

Вос-ль: - Стрілки нас привели до усміхненого обличчя, я думаю, ми з вами пограємося.

Гра «Будь уважним».

Вос – ль: - Граємо в гру «Будь уважним». Поясню правила гри, якщо я кажу голосні звуки – руки піднімаємо вгору, якщо приголосні – вниз, якщо називаю слово – обіймаємо себе, якщо незрозумілі звуки – плескаємо в долоні. Увагу розпочали. Молодці, а тепер я вас плутатиму, спеціально показуватиму інші дії.(Проводиться гра ще раз). Добре молодці, але нам треба рухатись далі. Погляньмо, куди ж ведуть нас стрілочки?

Діти: - Стрілки ведуть нас до дошки.

Вос - ль: - Спокійно проходимо і розсідаємося на стільці.

Завдання 3 «Прочитай перші звуки» (Робота в групах).

Вос – ль: - Хлопці, на дошці зашифровані слова і ми їх можемо прочитати першими звуками намальованих картинок. Називаємо картинки першого ряду разом…….. Хто розшифрував слово першого ряду? Що вийшло?(Всіх) Правильно, вийшло слово -ВСІХ . Називаємо картинки другого ряду

(Діти хором називають картинки другого ряду «праска», «Чебурашка», «равлик»)

Вос-ль: - Хто розшифрував слово другого ряду? Будьте уважними завдання дуже складне. Правильно, вийшло слово -УЧУ .

- Наступне слово складається з одного звуку, адже ми знаємо, що слова бувають короткі і довгі. Так ось це яке слово?

Діти: - Короткий.

Вос-ль: - Картинка називаєтьсякавун , А слово буде з одного звуку, з якого?

Діти: - А.

Вос – ль: - Називаємо картинки наступного ряду разом.

Діти: - Синиця, матрьошка, кавун.

Вос – ль: - Хто розшифрував це слово?( САМА ). Молодці. І залишилося в нас останнє довге слово в останньому ряду називаємо всі разом.(Машина, окуляри, сходи, годинник, каченя). Хто розшифрував найдовше останнє слово?( МОВЧУ ). Правильно, це слово «мовчу». Подивіться, скільки слів ми з вами розшифрували. Тепер назвемо ще раз ті слова, які ми розшифрували.

Діти: - Всіх, навчаю, а сама мовчу.

Віс - ль: - А якщо всі ці слова скласти, то вийде щось цікаве.

(Діти по черзі, але вже швидше говорять ті слова, які вони розшифрували. Вихователь тепер сама промовляє всі слова) .

Віс – ль:ВСІХ УЧУ, А САМА МОВЧУ. Це загадка.(АБЕТКА)

Вос-ль: - Таке складне завдання виконали. Але космічні пірати не хочуть віддавати алфавіту вони придумали для нас наступне завдання.

Завдання 4 « Склади пропозицію».

(На килимі лежать вразки картки на яких написані слова «знати», «все», «Ми», «літери», «.»)

Вос - ль: - Що можна скласти зі слів?

Діти: - Зі слів можна скласти пропозиції.

Вос – ль: - Правильно, Я вам називаю слова, а ви мені з цих слів складіть речення.Ми знаємо букви всі.

Діти: - Ми знаємо усі літери.

Вос - ль: Молодці, а тепер ще потрібно скласти схему цієї пропозиції.

(Вихованець разом із дітьми перевіряють, чи на індикаторі дозволу правильно виконали завдання).

Вос – ль: - Хлопці, ми з вами всі завдання виконали, а де алфавіт? Давайте хором скажемо "Алфавіт".

(Звучить аудіозапис: «Земляни, алфавіт вже у нас. Пірати його нам віддали. Ми раді, що у всьому Всесвіті є такі чуйні та надійні люди.

Восл-ль: -Хлопці, ну а нам час повертатися в дитячий садок. Займаємо місця у нашій ракеті.

Дитина: - Екіпаж до старту готовий?

Вос – ль: Починаємо зворотний звіт (10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1) … Старт!

Ось ми і в дитячому садку,ана згадку про нашу подорож давайте зробимо ракети, якщо вам сподобалося наша подорож тоді візьміть помаранчевий лист і ваша ракета буде помаранчевою, а якщо не сподобалося візьміть темний лист.

(Оригами «Ракета»)

Конспект організованої навчальної діяльності з навчання грамоти у підготовчій групі.

Тема:Політ в космос.

Ціль:

освітні – продовжити навчати звукового аналізу та синтезу слів, вчити дітей утворювати прикметники від іменників;
розвиваючі – закріплювати вміння дітей ділити слова склади, відповідати питання вихователя повною відповіддю, вправляти у вигадуванні речень із заданим словом і складанні схем, розвивати навичку читання складів і слів, мислення, увагу, пам'ять;
виховні – створити гарний настрій, виховувати акуратність, доброту, взаємовиручку, чуйність, почуття товариства, вміння слухати вихователя та товаришів, бажання та вміння працювати в колективі.
Матеріали та обладнання:космічна картка; ракета; зображення космічних об'єктів, м'яч; зірки з літерами А, З, Б, У, К, А; зірки зі складами; пропозиція «У добрий шлях!», поділена на склади; картки зі словами; підручник "Абетка"; слова із пропущеними літерами; малюнок зірки для гімнастики для очей; кольорові олівці для звукового аналізу слова.

Хід:

    Організаційний момент.

Діти стоять у колі.

Діти, до нас сьогодні на заняття прийшло багато гостей.

Давайте з ними привітаємось.
- Сәлеметсіздірме!
Емоційне налаштування.
- Хлопці, який у вас сьогодні настрій?
– Гарне, радісне, веселе.
- Давайте візьмемося за руки і передамо один одному свій гарний настрій.
Зібралися всі діти до кола.
Я твій друг і ти мій друг.
Міцніше за руки візьмемося
І один одному посміхнемося.
Розмова про пору року.
- Хлопці, яка зараз пора року?
– Пора року весна.
- Яка весна?
– Сонячна, тепла, ясна, гарна, весела, ошатна, довгоочікувана.
– Які весняні місяці ви знаєте?
- Березень квітень травень.
- Який зараз місяць?
– Зараз місяць травень.
2. Основна частина.
– Сьогодні ми матимемо незвичайне заняття: ми з вами полетимо в космос, жителі планети Грамотейка – грамотейці просять нас про допомогу. Космічні пірати викрали в них дуже цінну книгу.

Чи допоможемо повернути її?

Щоб ми не змогли знайти цієї книги, космічні пірати приготували багато різних завдань. За кожне виконане завдання грамотейці надсилатимуть нам зірки, і наприкінці заняття ми дізнаємося, яку книгу викрали космічні пірати. Щоб дізнатися, на чому ми вирушимо в дорогу, відгадаємо загадку.
До Місяця не може птах
Долетіти і прилунити.
Зате вміє це
Робити швидка … (ракета)
- Правильно, хлопці, ми полетимо на ракеті.
– Щоб давати чіткі відповіді, нам треба потренувати язички.
Артикуляційна гімнастика.
Чу-чу-чу-чу, в космос полетіти хочу.
Їм – ним – ним, на ракеті полетимо.
Ди-ди-ди, долетимо ми до зірки.
Ой-ой-ой, потім повернемося ми додому.
Гра з м'ячем «Утвори прикметники від іменників»
– Нам треба зайняти свої місця, а для цього вам треба утворити від слів, що відповідають на запитання що? слова, відповідальні питання, який?

Весна – весняний, дощ – дощовий, зірка – зоряний, туман – туманний, сонце – сонячний, місяць – місячний, ніч – нічний, літо – літній, дерево – дерев'яний, скло – скляний, папір – паперовий, золото – золотий, срібло – срібний, сіль – солоний, холод – холодний, ліс – лісовий, сніг – сніжний, книга – книжковий.
- Молодці, всі впоралися із завданням, зайняли свої місця, приготувалися до старту.

Що таке? Наша ракета не може злетіти, космічні пірати зашкодили пароль. Щоб його відновити, вам треба скласти речення зі складів. (Складання пропозиції – До доброго шляху!)
– Прочитайте, що у вас вийшло.

Молодці!

За це завдання грамотейці надіслали нам першу зірку (А).

Наша ракета тепер гаразд, можемо вирушати у політ. Щоб не загубитися в космічному просторі, на допомогу нам надіслали карту, за якою ми орієнтуватимемося. (Звук запуску ракети)

Розподіл слів на склади.
– На нашому шляху три планети – «Слогознайки». На першій планеті живуть слова, що складаються з одного стилю, на другій планеті – що складаються з двох складів, на третій планеті – що складаються з трьох складів. Космічні пірати налякали всіх жителів, і вони втекли зі своїх планет, давайте допоможемо їм повернутись додому. У вас на столах картки зі словами, прочитайте слова, визначте кількість складів.
1) Дім, луг, ліс, хвіст, луг, дощ.
2) Небо, космос, Земля, зірка, Місяць, супутник.
3) Планета, ракета, комета, телескоп, космонавт, астроном.
– Молодці, допомогли словам повернутися додому. За це грамотейці надіслали нам другу зірку (З).
– А ми вирушаємо далі. На нашому шляху… відгадайте що.
Всі комета облетіла,
Все на небі оглянула.
Бачить, у космосі нора –
Це чорна ... (Дірка)
Звуковий аналіз слів.
– Щоб нас не затягнуло в цю дірку, зробимо звуковий аналіз цього слова. Відкрийте бортові журнали, візьміть космічні олівці. (Аналіз слова діра)
– Благополучно пролетіли повз чорної діркиотримали третю зірку (Б) і вирушаємо далі. Половину шляху ми вже пролетіли, настав час трохи відпочити.

Фізкультхвилинка.
У небі ясному сонці світить,
Космонавт летить у ракеті.
А внизу ліси, поля –
Розстеляється земля.
– На нашому шляху наступне випробування.
У космосі крізь товщу років
Крижаний летить об'єкт.
Хвіст його – смужка світла,
А звуть об'єкт… (комета)
Складання схем речень.
- На хвості комети розмістилися слова, але космічні пірати стерли деякі літери. Давайте додамо літери, що бракують, і прочитаємо слова: телес.оп, сон.е, сузве.діє, Гага.ін, астро.ом.
- Чому слово Гагарін написано з великої літери?
- Це прізвище.
- Які ще слова пишуться з великої літери?
– Імена людей, прізвиська тварин, назви міст, річок, планет.
– Складіть речення з цими словами.
- Ну що ж, і з цим завданням ми впоралися, отримали ще одну зірку. А на нашому шляху наступне випробування.
Розсипалося на ніч зерно,
Глянули вранці – нічого немає. (Зірки)
Гімнастика для очей
- Давайте намалюємо зірку очима.
- Підберіть родинні слова до слова зірка.
- Зірочка, зоряний, сузір'я, звіздар, зореліт, зорепад.
– Що таке споріднені слова?
– Слова рідні одне одному, мають загальний зміст.
- Як розумієте слово зорепад?
– Яке це слово просте чи складне?
– Це слово складне, бо воно складається із двох частин.
- Молодці, з цим завданням ми впоралися, здобули зірку (К).

Гра «Склади слова зі складів».
- Подивіться, з неба впали зірки, але не прості, а зі складами. Прочитайте склади, придумайте з ними слова: МА, КА, РО, БУ, РА, ТА, ЛЕ, МЕ, НА, РОЗУМ, УТ, РУ, ПУ, ХО, ЗІ, ЗА, КО, СО.
- Молодці, і за це завдання нам дали зірку (А).
- Ось ми й долетіли до планети Грамотейка, виконали всі завдання космічних піратів і тепер можемо дізнатися, яку книгу вони викрали.
- АБЕТКА.
- Це дуже потрібна і важлива книга, за нею ви вчитиметеся читати і писати. Ми допомогли повернути абетку на планету Грамотейка, а тепер настав час повертатися додому. Візьміться за руки, заплющте очі і скажіть чарівні слова:
З польоту повернулися
І на землю приземлилися.
3. Підбиття підсумків.
– Ось ми й повернулися додому.
– Чим ми займалися сьогодні на занятті?
– Яке завдання найбільше сподобалося?
– Яке заняття видалося важким?
– Хто займався добре?
– За допомогу у пошуку книги та на згадку про сьогоднішнє заняття грамотейці хочуть подарувати вам подарунки – медальки. На цьому наше заняття закінчено, давайте попрощаємось із гостями.

Конспект заняття з грамоти з дітьми стршого логопедичної групи. У ході заняття діти в захоплюючій формі вдосконалять навички звукового аналізу слів, познайомляться з поняттям алфавіт, навчаться початковим навичкам оволодіння письмовою мовою.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Від

Методичний кабінет ДНЗ № 59 «Червона квіточка»

Конспект заняття з грамоти

« Космічна подорож у пошуках алфавіту з Розвивайкою»

у рамках гостьового обміну досвіду педагогів

Підготувала

Вихователь

старшої логопедичної групи

Є.В. Краснокутська

Програмний зміст:

Розвиваючі :

Удосконалення навичок звукового аналізу, розвиток фонематичного слуху та фонематичного сприйняття; розвиток логічного мислення, уваги; розвиток індивідуальних здібностей дітей у творчій мовній діяльності. Вдосконалення дрібної моторики, зорового сприйняття, логічного мислення

Освітні:

Ознайомити з поняттям алфавіту. Вчити впізнавати літери, складати їх із елементів. Навчати початковим навичкам оволодіння письмовою мовою.

Виховні:

Формування позитивної установки щодо участі у занятии; вміння слухати однолітків та вихователя; виховувати почуття співпраці, уміння працювати у колективі, виховувати добрі почуття, бажання допомогти.

Устаткування : подушки для конструювання ракети; електронна презентація «У подорож із Розвивайкою»; презентація «Сонечко променисте» (кінезіотерапія); скартинка «Заплутані літери», розрізні зображення елементів літер; слова, поділені на склади та відповідні ним зображення; звукові пенали; картинки для складання загадки; журнал «Розвивайка в Соледарі»; ліхтарики з червоним та зеленим світлом

Хід заняття:

Вітання:

Чарівний клубочок

Діти сидять на килимі по колу. Вихователь передає клубок ниток дитині, та намотує нитку на палець і при цьому говорить лагідне слово, або добре побажання, або ласкаво називає поруч дитини, що сидить на ім'я, або вимовляє «чарівне ввічливе слово» і т.п.

Потім передає клубок наступній дитині, поки що черга не дійде до вихователя.

Звучить музика, якою діти здогадуються, що до них поспішає Розвивайка.

На екрані з'являється Розвивайка, який спілкується з дітьми через СКАЙП.

Розвивайка: Здрастуйте хлопці! Сьогодні я отримав послання від друзів із планети Венера, там сталося нещастя. Космічні пірати викрали алфавіт, якщо ми не допоможете статися біда. Але без вашої допомоги я не можу їм допомогти. Адже мені відомо, що ви вже багато чого навчилися. Я дуже прошу Вас про допомогу!

Розвивайка: А чи визнаєте що таке алфавіт?

Імовірна відповідь дітей: Алфавіт це набір букв.

Вихователь: Розвивайко, ми тебе зрозуміли. Хлопці, а як ви вважаєте, навіщо нам потрібно рятувати алфавіт? Що за біда трапитись, якщо не повернути алфавіт?

Можлива відповідь дітей: Без алфавіту не можна читати. У світі більше не буде шкіл, діти та всі дорослі перестануть читати та вчитись.

Вихователь: Хлопці, чи зможемо ми знайти його на іншій планеті, як?

Вихователь: Як ви вважаєте, чи безпечно летіти на іншу планету нам невідому? Що перед польотом важливо зробити, що дізнатися?

Імовірна відповідь дітей: дізнатися про цю планету.

Вихователь: Розвивай, допоможи нам, будь ласка, розкажи про цю планету.

Розвивайка пропонує дітям переглянути презентацію про планету Венера

Вихователь: Що ви дізналися про цю планету і як нам треба одягнутися, щоб убезпечити себе?

Вихователь: Шлях нелегкий, можливо не полетимо?

Діти: Полетимо.

Розвивайка: Які ви молодці, справжні друзі!

Діти декламують мовлення

Тільки сміливий та завзятий

Добереться до мети бадьоро

А ще в дорозі треба

Знати секрети міцної дружби.

Під час декламування діти встають у коло та кладуть руки на плечі товаришів. Потім діти з'єднують праві руки в центрі кола, накладаючи одну руку на іншу, і вимовляють девіз "Один за всіх і всі за одного".

Вихователь: Ну добре. Якраз у нас ракета готова. Проходимо на ракету спокійно займаємо місця. (Ракета зроблена з подушок)

Командиром ракети… Командуй.

Діти Готовий.

Звучить космічна музика. На екрані з'являється сонячна система. Розвивайка коментує сузір'я, які пролітаємо.

Розвивайка: Ну, ось ми й прилитали.

Капітан: Екіпаж готовий до висадки.

Діти: Готовий

Вихователь: Ну тоді спокійно зі мною виходимо на планету Венера.

Раптом лунає попереджувальний сигнал "СТОП".

Магнітофонний запис: Увага, Увага! Ви хто такий! Звідки ви прилетіли та навіщо?

Імовірна відповідь дітей: Ми діти дитячого садка міста Соледара. Розвивайка попросив нас допомогти жителям вашої планети повернути абетку.

Магнітофонний запис: А може ви хитрі пірати і ще щось хочете викрасти. Ми маємо вас перевірити. У нашій енциклопедії є відомості про ваше місто. Якщо ви все правильно розкажете, то ми вам повіримо та пропустимо на нашу планету Венера.

Діти розповідають про своє місто, використовуючи журнал «Розвивайка у Соледарі»

Дітей пропускають на планету і дають їм конверт із намальованим на ньому черепом та кістками-послання.

Вихователь: Як ви вважаєте, від кого це послання? Чому ви так думаєте? Що ми з ним робитимемо?

Підводить до необхідності відкрити конверт, обговорюють, як зробити це безпечно.

Вихователь читає листа: Привіт земляни! Якщо ви читаєте цей лист, то ви все-таки дісталися нашої планети. Знайте, алфавіт ми так просто не віддамо, йдіть по стрілках і виконуйте всі наші завдання, а пропускатиме вас індикатор дозволу направляйте його на сріблясте світло і якщо правильно зробите завдання, загориться зелене світло, а неправильно червоне. Бажаємо невдачі!

Вихователь: Хлопці, що нам побажали пірати? Чи добре бажати невдачі? Але ми не відступатимемо, бо такі сміливі, дружні, добрі, а на таких людей завжди чекає успіх.

Вихователь: Подивіться уважно на ці стрілки, куди ж нас ведуть? (Разом з дітьми встановлюють маршрут ідуть ним і знаходять конверт із завданням).

Перше завдання: «Розплутай літери». Перш ніж виконувати це завдання давайте пригадаємо, що таке буква.

Імовірна відповідь дітей: Літера це те, що ми бачимо і пишемо.

Розвивайка: Молодці. Ну що ж, на цьому плакаті заплуталися літери. Допоможіть їх розплутати.

Діти по черзі називають та показують букви.

Вихователь: Хлопці, які голосні літери ми відгадали? Які згодні? (Відповіді дітей). Молодці. Погляньмо, куди показує стрілочка? (Діти показують) Правильно. Стрілка нам показує на столи. На столах хлопці лежать елементи літер. Будь ласка, зберіть якомога більше літер.

Діти збирають літери.

Розвивайка: Які літери ви зібрали?

Діти по черзі говорять, які літери в них вийшли та виправляють свої помилки.

Правильність відповіді перевіряємо індикатором.

Діти проходять до центру групи. На килимі лежать картинки, а під ними слова, поділені на склади.

Вихователь: Хлопці, що можна зібрати зі складів? (Відповіді дітей) Правильне слово. Зберіть слово зі складів, що лежать перед вами. (Робота в парах)

Діти за допомогою розрізаних навпіл картинок об'єднуються в пари, знаходять склади, що відповідають слову-назві картинки, збирають і читають свої слова.

Правильність відповіді перевіряємо індикатором.

Розвивайка : Ну що ж, молодці Із цим завданням впоралися. Стрілки ведуть нас до мольберта, на якому стоїть великий аркуш паперу з наклеєними на нього картинками. За першими звуками у назві картинок слід відгадати слова. Давайте разом скажемо, що зображено на картинках. Якщо відгадали слово, запам'ятайте його.

Робота з підгруп. (п. «Казкарі» – перші два слова, п. «Мандрівники» – наступні три слова)

Вовк, свисток, єнот, холодильник. (Всіх)

Равлик, чебурашка, равлик (навчання)

Кавун(а)

Літак, кавун, матрьошка, кавун (сама)

Миша, окуляри, сходи, чемодан, равлик (мовчу).

Розвивайка: Хлопці це загадка. Усіх навчаю, а сама мовчу. Що це? (Діти відповідають) Правильно абетка.

Під аркушем паперу написано слово абетка. Зроблено звуковий аналіз слова.

Вихователь: Діти давайте пригадаємо, які бувають звуки.

Імовірна відповідь дітей: Згідні та голосні. Згодні бувають тверді та м'які.

Вихователь: Хлопці пірати зробили аналіз слова абетка. Подивіться уважно. Чи є помилки.

Діти виправляють помилки.

Розвивай: Відмінно. Ви впоралися із дуже складним завданням.

Правильність відповіді перевіряємо індикатором.

На екрані з'являється картинка, на якій намальований веселий чоловічок.

Вихователь: Як ви вважаєте, що означає цей чоловічок. Правильно нам треба відпочити. Погратись.

Фіз. хвилинка з використанням кінезіотерапії «Сонечко променисте»

Розвивайка: Хлопці ми зробили всі завдання, де алфавіт. Давайте гукнемо. Алфавіту.

Розвивайка: Хлопці, ви справді постаралися і недарма весь рік набиралися знаннями. Я впевнений, що тепер вам під силу всі перепони і ви готові до школи. До побачення, до нових зустрічей.

Вихователь: Ну що настав час повертатися до дитячого садка. Командир командуй.

Дитина: Екіпаж до старту готовий?

Діти Готовий.

Дитина: Включити двигуни. Ракета злітає. Відлік 54321 поїхали.

Вихователь: Ракета набрала висоту і піднялася нагору. От ми й прилетіли.

Після повернення діти виявляють конверт, у якому знаходять іменні запрошення до школи.

Підсумок заняття. Рефлексія

На картинках із зображенням Зірки, зображені –око (що бачили), вухо (що чули), мозок (що впізнали).

Діти вибирають зі скриньки картинку (вухо, око, мозок). За відповідним знаком, діти формуються в три підгрупи. Кожна підгрупа виконує завдання.

Ви добре попрацювали сьогодні. Молодці.

Прощання «Дякую за приємне заняття».

Вихователь каже дітям: «Будь ласка, станьте у коло. Я хочу запропонувати вам взяти участь в одній церемонії, яка допоможе висловити дружні почуття. Як це відбуватиметься? Один із вас стає в центр кола, інший підходить до нього, тисне руку і каже: «Дякую за приємне заняття!» Обидва залишаються в колі, тримаючись за руки. Потім підходить третій учасник знизує вільну руку або першу, або другу дитину і каже: "Дякую за приємне заняття!" Поступово гурт у центрі кола збільшується, і всі тримають один одного за руки».


Ціль: Підготовка дітей до школи.

Корекційні завдання:

  • уточнити вимову звуку [до]
  • розвивати фонематичний слух
  • розвивати фонематичне сприйняття (визначати місце звуку).

Розвиваючі завдання:

  • формувати навички фонематичного аналізу та синтезу слова КАП
  • закріплювати вміння диференціювати звуки: голосні, тверді приголосні, глухі
  • розвивати слухову увагу
  • вправляти в освіті іменників родового відмінка множини
  • розвивати пам'ять, візуальне сприйняття, логічне мислення, загальну моторику, активізувати словник.
  • розвивати швидкість та спритність орієнтування в ігрових ситуаціях.
  • розвивати швидкість рухової реакції.

Виховні завдання:

  • виховувати бажання активно працювати на занятті
  • виховувати почуття співпереживання.
  • виховувати в дітей віком працювати разом у парах.

Попередня робота:

  • Перегляд мультфільму «Таємниця третьої планети»
  • розгляд ілюстрацій у книгах із зображенням космосу, космонавтів та космічної техніки.
  • створення міні - музею на тему «Космос» .
  • розфарбовування картинок із космічною тематикою.
  • розучування рухливої ​​гри «Космонавти»

Обладнання:

Демонстраційне обладнання: Мультимедійне обладнання, екран, столи, обручі, зірки для прикраси залу,

Роздатковий матеріал для індивідуальної роботи: схеми для звукового аналізу слова КАП, тарілочки, прищіпки (1 червона та 2 синіх), розрізні картинки (ракета, телескоп, космонавт, супутник), зірочки (червоні та сині), картинки – розмальовки у розвиток зорового сприйняття.

I.Організаційний момент.

Логопед пропонує стати дітям у коло:

Привіт, друже, (Запропонувати руку дитині праворуч)
Привіт, друже! (Запропонувати руку дитині зліва)
Скоріше ставайте зі мною в гурток!
Давай усміхнемося і скажемо: "Привіт!"

Сонцю: "Привіт!"

Гостям усім: "Привіт!"

Створення мотивації.

Лунає сигнал SOS. (Слайд 2)

Це наші друзі Аліса та її тато просять допомоги, вони вирушили до космічної експедиції на Третю планету. (Аліса у відеозверненні). (Слайд 3)

На жителів Третьої планети напали космічні пірати, вони захопили їхню планету, нам одним не впоратися. Допоможіть їм.

Допоможемо друзям?

Для цього ми повинні полетіти в космос.

ІІ. Створення проблемної ситуації.

Щоб дізнатися, на чому ми вирушимо в дорогу, відгадаємо загадку.

На повітряному об'єкті,
Космічному, слухняному,
Ми, обганяючи вітер,
Маємо на... (Ракеті)

А як інакше назвемо ракету – космічний корабель.

Назвіть перший звук у слові корабель. (К)

Як ви вважаєте, з яким сьогодні звуком ми знайомитимемося?

ІІІ. Повідомлення теми заняття.

Працюватимемо зі звуком До, вчимося слухати і знаходити цей звук словами.

Наш космічний корабель стартуватиме з космодрому. А можемо ми полетимо до космосу в наших костюмах? Ні, нам потрібний спеціальний костюм – скафандр. Тепер ми готові.

Увага, приготуйтеся до польоту. 5, 4, 3, 2, 1. Пуск! (Слайд 4)Ми летимо з величезною швидкістю на нашому кораблі. - Ось ми і опинилися на Третій планеті, хто це? (Слайд 5)

Пірат: Я головний пірат. Що, прибули на допомогу?

Пірат: Спочатку виконайте мої завдання, вони дуже складні.

Логопед: Діти спробуємо виконати завдання головного пірата.

IV. Розвиток зорового сприйняття. (зашумована картинка – супутник, комета, космонавт, космічний корабель, телескоп.)

1 завдання: Визначте які предмети захопили пірати? (Слайд 6)

Подивіться на картинку та назвіть, що захопили пірати.

Назвіть все одним словом, чого все віднесемо. (Космос).

Якщо завдання виконаємо правильно, пірат зникне. Перевіримо, чи правильно ми виконали.

2 Завдання: Визначте, який один звук зустрічається у кожному слові. (К) (Слайд 7)

V. Характеристика звуку за схемою.

3 Завдання: Дайте характеристику звуку До за схемою. (Слайд 8)

  • Подивіться один на одного і промовте звук К-К-К.
  • Коли ми вимовляємо звук До губи зімкнуті або розімкнуті (розімкнуті);
  • Мова опускається або піднімається (опускається)і задня частина спинки язика відсувається і стуляє з піднебінням;
  • повітряний струмінь йде спокійно або йому щось заважає (язичок заважає, тому що він відсунувся до шийки і закрив прохід повітря)
  • повітряний струмінь розриває цю перешкоду, якщо повітря зустрічає перешкоду, то звук який? (Згідний)
  • Спробуємо його заспівати. Співається? (ні)
  • Тягнеться? (ні)
  • Руку тильною стороною прикладіть до шийки, визначте, шийка спить або працює. (спить)Якщо шийка спить, значить звук якийсь дзвінкий або глухий. (глухий)

Висновок: Звук К – приголосний, глухий.

Молодці з цим завданням впоралися.

VI. Розвиток фонематичного слуху.

А зараз важким завданням.

4 завдання: Гра «Сигнальники» . Підняти руку, коли почуєте звук До. (Слайд 9)

А) Звукові ланцюжки.

Б) Складові ланцюжки.

5 Завдання: Визначте, який предмет зайвий. Зверніть увагу, у якому слові немає звуку. (Слайд 10)

Космонавт, комета, телескоп, сонце.

Супутник, космічний корабель, скафандр, інопланетянин.

VII. Фізмінутка. (Слайд 11)

Ми підемо на космодром, (Крокують)
Дружно в ногу ми йдемо,
Чекає на нас швидка ракета (Руки над головою, продовжують крокувати)
Для польоту планету.

Вирушаємо на Марс (Руки убік)
Зірки неба, чекайте на нас.
Щоб сильним стати та спритним
Починаємо тренування: (зупинитися та виконувати рухи за текстом)

Руки вгору, руки вниз,
Вправо-вліво нахилися,
Головою покрути
І лопатки розведи.

Праворуч крок і вліво крок,
А тепер стрибком ось так.

VIII. Розвиток фонематичного сприйняття.

6 Завдання: Визначте місце звуку М у словах. (Слайд 12)

Приготуємо ліву руку, початок кисті – початок слова, середина пензля – середина слова, кінчики пальців – це кінець слова. Вказівним пальцем правої руки рухаємося доти, доки не почуємо звук До. (комета, супутник, телескоп)

7 Завдання: Скласти звуковий аналіз слова КАП. (Слайд 13)

Дивіться, пішов дощ, краплі стукають – кап-кап. Підійдіть до столу, на тарілочках у кожного лежить схема та прищіпки синього та червоного кольору, за їх допомогою будемо складати звуковий аналіз слова КАП.

IX. Розвиток граматичного ладу мови.

Подивіться, залишився останній пірат, він пропонує вам гру "Визначте, чого багато" .

8 Завдання: Я назву один предмет, а ви визначите чого багато. (Слайди 14-15)

Космічний корабель – космічних кораблів

Комета - комет
Скафандр - скафандрів
Телескоп - телескопів
Супутник – супутників

Подивіться, з усіма завданнями піратів ми впоралися. З яким звуком працювали? Дивіться, до нас іде Аліса. (Слайд 16)

(Виходить Аліса)Інструктор з ФК

X.Розвитокрухової реакції.

Діти, які ви молодці, ви допомогли врятувати третю планету від піратів. Ви справжні космонавти, а бажаєте політати на ракетах.

Відповідь дітей: так.

Давайте пограємось у гру.

П/Гра «Космонавти» .

По краях майданчика розкладаються обручі-ракети. Грають на кілька людей більше, ніж ракет. Діти встають у коло та беруться за руки. Йдуть по колу, промовляючи текст:

Чекають на нас швидкі ракети.
Для польоту планети.
На яку захочемо,
На таку полетимо!

Але у грі один секрет:
Запізнілим місця немає!

Після останніх слів діти розбігаються та займають ракети по двоє.

У парі повернутися спиною один до одного, щільно притиснувшись спинами і потилицями, прийняти гарну позу з правильною поставою.

А хто спізнився на ракету, той виконує завдання, у парах збирає картини розрізу.

ХІ. Релаксація. "Повернення додому" (Виконується на м'яких килимках), використовуємо музичний супровід.

ХІІ. Рефлексія.

Ким ви сьогодні були?
-Кому ви сьогодні допомагали?
-Який звук вивчали?

А зараз за допомогою зірок визначимо, кому заняття сподобалося. Якщо заняття сподобалося, беремо червону зірку, а то й синю зірку. Ви молодці мені сподобалося сьогоднішню подорож, я бачу ви справжні космонавти.

Щоб ви не забули нашу сьогоднішню подорож, я даю вам картинку, щоб ви її розфарбували.

Дякую за заняття.