Викриття суспільних і людських вад у байках крилова. Моральні та соціальні вади чиновництва в комедії н

ТЕМА УРОКУ: РОЗВИТКУ МОРОВИХ І СОЦІАЛЬНИХ ПОКУПІВ ЧИНОВНИЦТВА У КОМЕДІЇ Н. В. ГОГОЛЯ «РЕВІЗОР».

Цілі уроку: сформулювати «своєчасні думки» та питання щодо зв'язку діяльності чиновників та благополучного життя міста;

спонукати учнів до самостійного аналізу образів чиновників у комедії Гоголя та уважному прочитанню деталей гоголівського твору;

вчити «крізь сміх чути смуток»;

виховувати бажання боротися з усім «поганим у Росії».

Хід уроку

I. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми та читання епіграфа до уроку, записаного на дошці:

«У «Ревізорі» я наважився зібрати в одну

купу все погане в Росії, яке я тоді

знав... і за одним разом посміятися над

всім... Крізь сміх... читач почув

смуток...».

(Н. В. Гоголь)

3. Слово вчителя.

Розмова з питань. Діти, ми з вами закінчуємо знайомство з комедією Гоголя. Ви як читачі почули цей смуток письменника? Давайте спробуємо розібратися,звідки ж цей сум? Цей сміх крізь сльози?

Над якими героями ми сміємося насамперед?

Давайте уважно прочитаємо епіграф і тему уроку та подумаємо, над якими образами комедії ми працюватимемо. (Над образами чиновників).

Зазвичай на початку уроку ми ставимо собі завдання, визначаємо, чого ми хотіли навчитися під час уроку. Невже в гоголівських чиновників можна навчитися чогось?

Мені хочеться, щоб у вас після сьогоднішнього уроку з'явилося бажання боротися зі «всім поганим у Росії».

4. Фронтальна робота: збирання всіх відомих відомостей про місто та чиновників.

Де відбувається дія?

Чому це місто не має назви? (Невизначене місце розташування міста, звідки «хоч 3 роки скачи, ні до якої держави не доскачеш», надає йому умовності, дозволяє відобразити в ньому всі соціальні вади Росії, досягти більшого ступеня узагальнення всіх вад.)

Однак про життя міста ми можемо судити за станом справ у його установах. Скажіть, про життя яких закладів міста N дізнаємося з комедії? (суд, навчальні заклади, богоугодні заклади).

На чолі кожного закладу стоять урядовці. Хто такі чиновники та яка їхня роль у місті?(За словником А. І. Ожего ва: «Чиновник державний службовець, має чин, службове звання».)

5. Слово вчителя.

Справді, чиновники – це винуватці всіх подій, що відбуваються у місті, а також «винуватці» нашого сьогоднішнього уроку. Про образ міста та стан справ у різних установах ми можемо судити з вчинків, поведінки та душевних якостей тих, хто керує, організує життя міста. У комедії Гоголя представлені чиновники всіх основних відомств повітового міста початку ХІХ століття. Цікаво, що чиновники протягом практично всього розвитку дії комедії, як ми вже встигли переконатися, тримаються разом. Як ви вважаєте чому?(Загальні грішки та страх перед ревізором.)

6. Перегляд уривків із комедії «Ревізор».

Чиновники роз'єднуються лише у сценах пропозиції хабарів Хлєстакову. І це нам наочно продемонструють сьогодні наші однокласники. Роз'єднаємо їх ще раз.(Читання 4 дії, 2-6 явищ за ролями).

7. Робота за групами.

(На дошці прикріплені картки з прізвищами чиновників з комедії: Аммос Федорович Ляпкін-Тяпкін; Антон Антонович Сквозник-Дмухановський; Артемій Пилипович Суниця; Лука Лукич Хлопов; Іван Кузьмич Шпекін.

Учні вибирають із циліндра згорнуті «записочки», на яких написані деталі портрета, репліки, якості, характеристики того чи іншого чиновника. Завдання кожного учня: знайти «господаря» художньої деталі та приклеїти свій листок на дошку під прізвищем того чиновника, образ якого вона створює. Потім до дошки виходять 5 осіб, які перевіряють правильність виконання завдання, і кожен із них, з'єднуючи деталі, вибудовує свою відповідь – характеристику чиновника. Всі учасники уроку пересідають по групах відповідно до таблички-заголовка (прізвище чиновника), характеристики яких були складені за допомогою їх «записочок».)

Характеристики героїв («записочки»)

Антон Антонович Сквозник-Дмухановський

- Говорить ні голосно, ні тихо, ні багато, ні мало.

- «Помилуйте, не занапастить! Дружина, діти маленькі: не зробіть нещасною людину».

Купців «постоєм заморив, хоч у петлю лізь».

У німій сцені він стоїть посередині у вигляді стовпа з розпростертими руками і закинутою назад головою.

Йому належить фраза: «Чому смієтесь? Над собою смієтеся!..».

Одружений, має дорослу дочку.

Аммос Федорович Ляпкін-Тяпкін

- «Людина, яка прочитала 5 або 6 книг».

Бере хабарі хортовими цуценятами, у Бога не вірить, до церкви не ходить.

- «Говорить басом, з довгастою розтяжкою, хрипом і сапом, як старовинний годинник, який спершу шипить, а потім уже б'є».

Суддя, колезький асесор.

З 1816 був обраний на триліття по волі дворянства і продовжував посаду до цього часу.

Пропонує «підсунути» гроші Хлєстакову.

Артемій Пилипович Суниця

- У нього було 5 дітей: Микола, Іван, Єлизавета, Марія та Перепетуя.

Опікун богоугодних закладів.

- «Дуже товста, неповоротка і незграбна людина, але при всьому тому проноза і шахрай».

- «Людина проста: якщо помре, так помре; якщо одужає, то й так одужає».

- «Повна свиня в ярмолці».

Лука Лукич Хлопов

- Робиться перед дверима кімнати Хлестакова, весь тремтить і не може вимовити жодного слова, а потім летить бігом із кімнати.

Доглядач училищ.

Має чин титулярного радника.

- «Протухнув наскрізь цибулею

Один із його підлеглих «не може обійтися без того, щоб, зійшовши на кафедру, не зробити гримасу».

Іван Кузьмич Шпекін

- «Точ-у-точь департаментський сторож Міхєєв, мабуть, також, негідник, п'є гірку».

- «Простодушна до наївності людина».

- «Зовсім нічого не робить: усі справи у великому занедбанні, посилки затримує».

У розмові з Хлєстаковим постійно повторює фразу: «Так точно-с».

Поштмейстер, надвірний радник.

(Кожній групі пропонуються питання для аналізу образ одного чиновника.) Суниця:

- Як і навіщо Суниця повідомляє Хлєстакову про непорядки у місті?

Чому Суниця не доносить на городничого?

Чому він представився ревізору останнім?

Суниця дав Хлєстакову найбільший хабар порівняно з іншими чиновниками. Чому ж, на вашу думку, в останній дії п'єси він, слідом за Ляпкіним-Тяпкіним, повідомляє, що дав Хлестакову 300 рублів? Як це характеризує Суницю?

Шпекін:

- Як справи на пошті?

Чому він друкує листи?

Чому в «Зауваженнях для панів акторів» Гоголь дає йому таку характеристику: «Простодушна до наївності людина»? Доведіть це.

Ляпкін-Тяпкін:

- Чи можна на прізвище судді дати йому характеристику? Який?

Які справи в присутніх місцях?

Хлопов:

Як справи в навчальних закладахміста?

Що можна розповісти про його вчителів?

Протяг-Дмухановський:

- Він каже: «Немає людини, яка б за собою не мала якихось гріхів». Які грішки водяться за городничим?

Чому городничий повірив, що Хлєстаков – ревізор?

8. Виступи учнів кожної групи. Інші групи можуть вносити доповнення, виправлення, ставити запитання відповідальним.

Слайд шоу.

9. Робота з гоголівським текстом «Розв'язка «Ревізора», який він написав у 1846р.

10. Домашнє завдання: Учням лунають аркуші з уривком цього тексту. Під час читання тексту пропонується підкреслити, виділити ключові фрази, які потім будуть озвучені та обговорені у класі;

написати твір-мініатюру «Яким я хочу бачити своє душевне місто?»; дочитати п'єсу (дія V).

Н. В. Гоголь. Розв'язка «Ревізора» (1846)

Придивіться пильно в це місто, яке виведено в п'єсі! Всі до одного згодні, що такого міста немає у всій Росії: не чути, щоб де були у нас чиновники всі до одного такі виродки: хоч два, хоч три буває чесних, а тут жодного. Словом, такого міста немає. Чи не так? Ну, а що, коли це наше ж душевне місто і сидить воно у кожного з нас? Ні, поглянемо на себе не очима світської людини, - адже не світська людина вимовляє над нами суд, - поглянемо хоч скільки-небудь на себе очима Того, Хто покличе на очну ставку всіх людей, перед Яким і найкращі з нас, не забудьте цього, потуплять від сорому в землю очі свої, та й подивимося, чи дістане у когось із нас тоді духа спитати: «Та хіба в мене пика крива?» Щоб не злякався він так своєї кривизни своєї, як не злякався кривизни всіх цих чиновників, яких щойно бачив у п'єсі!

<...>Не про красу нашу має бути мова, але про те, щоб насправді наше життя, яке звикли ми почитати за комедію, та не скінчилося б такою трагедією, якою не скінчилася ця комедія<...>. Що не кажи, але страшний той ревізор, який чекає на нас біля дверей труни. Ніби не знаєте хто цей ревізор? Що прикидатись!Ревізор цей - наша совість, що прокинулася, яка змусить нас раптом і разом глянути на всі очі на самих себе. Перед цим ревізором ніхто не сховається<...>. Краще ж зробити ревізування всьому, що не є в нас, на початку життя, а не наприкінці його. На місце порожніх балачок про себе і похвальби собою та побувати тепер же в потворному душевному нашому місті, яке в кілька разів гірше за будь-яке інше місто, - в якому бешкетують наші пристрасті, як потворні чиновники, крадучи скарбницю власної душі нашої! На початку життя взяти ревізора і з ним об руку переглянути все, що є в нас, - справжнього ревізора, не підробленого, не Хлестакова!<...>Клянуся, душевне місто варте того, щоб подумати про нього, як думає добрий государ про свою державу. Благородно і строго, як він виганяє з землі своєї лихоїмців, виженемо наших душевних лихоїмців! Є засіб, є бич, яким можна вигнати їх<...>. Сміхом, якого так бояться всі низькі наші пристрасті. Сміхом, який створений на те, щоб сміятися з усіх, «що ганьбить справжню красу людини...»

9. Підбиття підсумків уроку. Висновок вчителя (або учнів):

Гоголь мав дар за допомогою однієї деталі дати повну характеристику герою свого твору.

Ми переконалися, що гоголівський сміх особливий: сміх «крізь сльози та смуток».

Ми попрацювали з образами чиновників, кожен із яких по-своєму смішний, але нечесні всі вони однаково.

Найголовніший ревізор – совість людини, і перед цим ревізором ніщо не вкриється.

Розділи: Література

Клас: 8

Цілі уроку:

  • Розкрити життєву основу комедії; пояснити природу гоголівського сміху; зрозуміти обставини, що призвели чиновників до помилки.
  • Розвивати вміння самостійно формулювати гіпотези, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; коротко та чітко формулювати свої думки.
  • Розвивати потребу у творчій діяльності, у самовираженні через різні види робіт.
  • Удосконалювати вміння аналізувати текст.
  • Залучити учнів до мистецтва слова.

Методи:інформаційний, частково-пошуковий, дослідницький (аналіз, порівняння), методи навчання.

Обладнання:

  • Арм-учитель;
  • пам'ятка "Як скласти кластер";
  • жетони для оцінювання відповідей учнів.

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя.

Діти, ми вже познайомилися з героями п'єси Н.В. Гоголя "Ревізор". Я багато разів чула і зустрічала в критичній літературі вираз "безсмертна комедія" щодо цієї п'єси. Чому? Чи можна з цим погодитись?

(Відповіді учнів: У нашому крайовому державному театрі ім. М.Ю. Лермонтова цього сезону йде спектакль безсмертної комедії Н.В. Гоголя і т.д.)

Н.В. Гоголь дуже любив театр і мав чудову здатність вгадати людину і гумористично, жартівливо інколи і сатирично зобразити її.

З якою метою він звертається до гумору та сатири?

Відповіді учнів: (Драматург створює портрет суспільства і показує недосконалість людини, позбавленої морального закону тощо).

Вчитель: А яка історія походження сюжету комедії "Ревізор"?

Перед вами тест. Розв'яжіть його, Відповідь запишіть на листах, які у вас лежать на столах. За кожну правильну відповідь ви отримуєте жетон, а в кінці уроку ми підіб'ємо підсумок, наскільки ви були активні на уроці.

Слайд 2. Який із варіантів походження сюжету комедії “Ревізор” вірний:

(Варіант Б)

(Самоперевірка: висвітлити відповідь.)

Слайд 3. Вчитель: Тема нашого уроку: Викриття моральних та соціальних вад чиновництва. Щоб краще зрозуміти авторське ставлення до героїв п'єси, звернемося до словника С.І. Ожегова "Словник російської мови"

Слайд 4. Що означає слово …

Порок – поганий недолік, ганебна властивість).

Чиновник – (державний службовець, який має чин, службове звання).

Викривати – (відкрити, виявити).

– Чому викрити моральні вади чиновництва було дуже важливо для автора комедії?

– Як це перегукується з ідеєю написання комедії?

(Відповіді учнів за відповідь – жетон)

Слайд 5. Висновок: оскільки Н.В. Гоголь хотів “зібрати все погане, яке тільки знав, усі несправедливості, які роблять у тих місцях і в тих випадках, де найбільше потрібно від людини справедливості, за одним разом над усім посміятися”.

Вчитель: А які риси не типові для чиновників цього міста?

З цією метою виконайте тест №2, варіанти відповідей запишіть на аркуші.

Слайд 6. Тест № 2 Позначте риси характеру не характерні для чиновників-комедійних персонажів:

А) хабарництво;
Б) недбалість;
в) страх перед начальством;
Г) дурість;
Д) гостинність;
Е) використання службового становища в особистих цілях;
Ж) повагу;
З) сумлінність.

Самоперевірка: відповідь висвічується. – ( Д, Ж, З).

Хто з вас не схибив у виборі відповіді?

Підніміть руку. (Жетони)

Слайд 7. Вчитель: Гоголь вважає, що “сміх – єдине чесне обличчя у комедії”

Чи так це? "Чи дійсно "сміх - єдина чесна особа в комедії"?

Яку роль грає сміх у викритті пороків суспільства?

8. Перед вами листи. Вам необхідно об'єднатися у групи та скласти кластер. Підготуватись до його захисту. Теми вказані на аркуші. (Працює п'ять груп).

Час вашої роботи добіг кінця. Будь ласка, по черзі уявіть ваші роботи класу: називайте тему та ключові слова, а потім вкажіть слова, які допоможуть вам відповісти на наше проблемне питання. ( Додаток 2 )

Отже, перша тема – відповідь учня, доповнення іншої групи. (Перевірка – гіперпосилання).

2-я тема - тема відповідь учня, доповнення іншої групи. (Перевірка – гіперпосилання).

3-тя тема – тема відповідь учня, доповнення інший группы. (Перевірка – гіперпосилання).

4-та - тема відповідь учня, доповнення іншої групи. (Перевірка – гіперпосилання).

5-а - тема відповідь учня, доповнення іншої групи. (Перевірка – гіперпосилання).

Вчитель: Підіб'ємо підсумок. Які слова ви виділили та чому?

Слайд 9. Вчитель: А тепер проведемо невелику дослідницьку роботу на тему “Пороки чиновників – персонажів комедії”. Давайте з вами визначимо мету роботи.

Мета роботи:

  • З'ясувати, які вади чиновників викриває автор у конкретних сценах.
  • Підтвердити відповідь прикладами.
  • Час виконання роботи – 3 хв.
  • Після закінчення часу заслухаємо звіт про проведене дослідження.

Слайд 10. Вчитель: Ваші дослідження готові, але перш ніж ви почнете представляти результати свого дослідження, я пропоную вам познайомитися з двома висловлюваннями щодо змісту комедії.

Чому імператор Микола 1 так відгукнувся про п'єсу? (версії учнів).

Заслуховуються результати дослідження учнів.

Слайд 11. Які ж вади викривав Гоголь у комедії?

Підсумок уроку.

Вчитель: Тепер нам залишилося підбити підсумок уроку:

Чи існують у наш час зазначені вади?

Рефлексія: Продовжіть речення:

Я зрозумів, що…
Я зрозумів, що сміх…
Мене змусило замислитися.

Вчитель: А тепер підніміть свої жетончики, оцініть свою активність на уроці.

Дякую за активну роботу на уроці.

Домашнє завдання: твір.

Література: Н. В. Гоголь. "Ревізор". М. "Дитяча література",1979. Вступ. Стаття Вл. Пилипова.

Усі люди різні – це ні для кого не секрет. В одній особи можуть уживатися як позитивні сторони характеру, і негативні. Зараз хочеться розповісти про те, які є людські вади.

Що є порок?

Насамперед потрібно визначитися з поняттями. Отже, що ж таке вади та чесноти людини? Їх треба розглядати разом, адже вони є відображенням один одного різними сторонами однієї медалі. Це негативні та позитивні сторони які проявляються у його справах та вчинках. Дані риси характеру формують як життя однієї людини, а й впливають на оточуючих, тому можуть значною мірою змінювати життя близьких як у позитивний бік - чесноти, і негативну - пороки.

Про скульптури

Якщо хочеться розглянути поблизу всі пороки людства, варто з'їздити до Москви і побувати саме там, 2001 року, було відкрито серію пам'яток, присвячених негативним сторонам характеру людини. Називається ця композиція «Діти – жертви пороків дорослих». Двоє дітей грають у хованки, а їх оточують 13 скульптур триметрового зросту з головами риб чи тварин. Як розповів автор Михайло Шемякін, це зроблено навмисне, тому що вади людини прийнято зображати у гіпертрофованих образах. Пам'ятники розташовані у строгому порядку. Серед них можна знайти крадіжку, проституцію, наркоманію, невігластво, алкоголізм, лжевченість, садизм, байдужість, пропаганду насильства, війну та злидні. Один пам'ятник – для безпам'ятних.

Байдужість

Якщо людину попросити виділити головні вади людини, наприклад, п'ять, вона задумається. І варто сказати про те, що єдиної відповіді не буде ні в кого. Адже вибір – справа індивідуальна. Для когось одна вада буде найстрашнішою, а хтось поставиться до нього поблажливо. Однак велика кількістьлюдей сходяться на тому, що першим і найголовнішим пороком все ж таки є байдужість. Це відсутність співпереживання собі подібним, тобто людям та всім іншим представникам живого світу. Саме ця риса властива більшості вбивць і ґвалтівників, вона породжує безлад, вседозволеність і безкарність.

Брехливість

Наступна вада людини - брехливість. Який сьогодні, до речі, часто вважається мало не гідністю. Адже заробити, наприклад, величезні гроші у сучасному світіможна лише обманом. Однак варто сказати про те, що брехлива людина ніколи не дбає про почуття оточуючих, їй притаманне байдуже ставлення. «Збрехавши одного разу - обдурить і вдруге» - всім варто пам'ятати цю приказку.

Продажність

Це добре замаскований порок людини, який розпізнати не так вже й просто. Часто він проявляється в особливих життєвих ситуаціях, коли потрібно забезпечувати захист та тил. Погодьтеся, він найбільш страшний у воєнний час?

Тваринність

Ця вада характеризує людей, які живуть виключно для себе, задовольняючи всі свої «тварини», первинні потреби. Часто вони дурні та неосвічені.

Жадібність

Ще одна дуже страшна вада людини - жадібність. Це може бути як просто скряжництво, так і спрага накопичення багатства, бажання володіти якомога більшою кількістю цінностей та матеріальних благ. Такі люди ніколи нічим не діляться, а почуття щедрості їм просто чуже.

Лицемірство

Наступна вада людини, яку, до речі, іноді буває дуже важко розпізнати. у кожній ситуації вибирають зручну для себе позицію, щоб отримати максимальну вигоду. Подібні персони надягають маску, щоб виглядати в очах потрібних людей краще, ніж є насправді.

Заздрість

Наступна вада людини - заздрість. Часто проявляється у ворожості та ворожості до якоїсь людини, яка досягла великих висот. Чужий добробут затьмарює розум заздріснику і вводить у постійний стан невдоволення собою та своїм статком.

Жорстокість

Страшна вада, яка властива ґвалтівникам, вбивцям та іншим кримінальним особистостям. Виявляється він у бажанні чи потребі завдавати біль усім живим істотам (не лише людям, а й тваринам). Вони завдають біль не тільки з фізичного боку, наприклад, побої, а й з психологічного - іноді моральний тиск перенести набагато складніше... Якщо об'єкту жорстокості погано, мучитель задовольняє якусь подобу радості.

Злість

Розглядаючи людські вади, не варто оминати злість. Деякі люди озлоблені на всіх і вся, вони дратівливі, часто поганословлять і грубять.

Хитрість

Наступна вада - хитрість (сьогодні вона також розглядається деякими людьми в позитивному сенсі). Це означає, що людина може так зловчитися і вимудритися, що отримує для себе максимальну вигоду часто на шкоду оточуючим.

Егоїзм

Певне завищення важливості своєї особи у порівнянні з оточуючими. Може виражатися у зневажливому ставленні до інших людей, до їхніх інтересів.

Нахабство

Ще одна вада людини, яка проявляється в неповазі, зневазі до співрозмовника. Може супроводжуватися грубими жестами, лайкою. Така поведінка властива типам, які відчувають свою безкарність та перевагу.

Марнославство

Це бажання людини будь-яким способом привернути до себе увагу, нехай навіть і негативною поведінкою. Подібні персонажі люблять чути хвалебні промови на свою адресу, бажають вже за життя піднятися на п'єдестал. Часто так поводяться порожні хвальки.

Протилежності

Все це - отримані вади. Людина народжується tabula rasa - чистою дошкою, на яку найближче оточення (батьки та суспільство) пишуть свої, як сьогодні заведено говорити, відгуки. У зрілому віці людина може позбутися всіх своїх вад і перетворити їх на чесноти. Так, байдужості відповідає співчуття, брехливості - чесність, продажності - вірність, жадібності - щедрість, лицемірство - щирість, заздрощі - радість, жорстокості - ніжність, злості - доброта, хитрості - прямолінійність, егоїзму - самовіддача, нахабства - поступливість, а тщеслав . Але робота над собою - одна із найскладніших...

Адже так легко, маючи владу над величезною масою народу, переступити тонку межу між правдою, справедливістю та підлістю, відвертим обманом.

Дружну сім'ю чиновників у комедії очолює городничий Антон Антонович Сквозник-Дмухановський. Саме городничий першим повідомляє своїм підлеглим найнеприємнішу звістку про приїзд ревізора. Цю новину він передує барвистим описом сну, як виявилося згодом, пророчого: «Сьогодні мені всю ніч снилися якісь два незвичайні щури. Таких я ніколи не бачив: чорні, неприродної величини! Прийшли, понюхали – і пішли геть». Ех, знав би городничий, що створені його уявою щури скоро страшним кошмаром увійдуть до його життя.

Городничий досить розумний, щоб тверезо оцінити ситуацію: «немає людини, яка у себе у відсутності якихось гріхів». Антон Антонович чудово розуміє, що не все гаразд у довіреному йому господарстві. «Дивіться, у своїй частині я деякі розпорядження зробив, раджу і вам», - дає рекомендації своїм підлеглим городничий. Проте всі його клопоти стосуються лише зовнішньої сторони питання: у лікарні немає необхідних ліків, хворі утримуються в антисанітарних умовах, але городничий піклується про білих ковпаків лікарів. У системі освіти єдина проблема – неадекватна, на думку чиновників, поведінка викладачів. «Так, такий уже нез'ясовний закон доль: розумна людина - або п'яниця, або пику таку влаштує, що хоч святих виноси», - вердикт городничого освіченим людям. На навколишню дійсність городничий Сквозник-Дмухановський має такий самий вплив, як і звичайний протяг: і був вітерець, але його вже й немає.

Найбільш яскраво чиновники виявляють свої душевні та моральні якості, зустрівшись із шахраєм Хлєстаковим. Мов на сповідь, по черзі приходять, вони на аудієнцію до уявного ревізору, прагнучи купити собі індульгенцію.

Городничий, окрім іншого, ще й злодій. Приходячи до крамниці купців, він вимагав подарунків для дружини та доньки. Але й цього йому мало: безсоромно грабував Антон Антонович купецькі лави. Для тих, хто наважився заперечити, городничий вигадав своєрідне покарання: спрямовував до будинку того, хто провинився, цілий полк солдатів на постій. За хабар городничий був готовий відправити людину на солдатську службу, зруйнувати сімейне щастя, приректи на голодне існування бідну слюсарку. Справедливістю городничий теж не відрізняється. Не розібравшись у справі, не визначивши точно винуватця події, городничий наказав висікти унтер-офіцерку. Не варто говорити, що пережила жінка, по-перше, несправедливе покарання (так відрапортували: два дні сидіти не могла), по-друге, моральні муки.

Суддя повітового суду, колезький асесор Аммос Федорович Ляпкін-Тяпкін - «людина, яка прочитала п'ять чи шість книг і тому кілька вільнодуменів». Як і всі суддя бере хабарі, не соромиться про це відкрито говорити. Досить цікавий діалог виникає між суддею та городничим. Ні той, ні інший анітрохи не сумніваються, що хабарі брати можна. Тільки ось суддя стверджує, що хабар бере виключно хортовими цуценятами; «А от, наприклад, якщо у когось шуба коштує п'ятсот рублів, та дружині шаль ...» - натякає він на прокази городничого. Городничий же запевняє, що він вірує в Бога, а тому відмовляє свої гріхи в церкві: «Ну, а що з того, що ви берете хабарі хортовими цуценятами? Зате ви в Бога не віруєте; ви до церкви ніколи не ходите; а я, принаймні, у вірі твердий і щонеділі буваю в церкві». Ця суперечка, незважаючи на уявну безглуздість, розкриває причини існування хабарництва: поки чиновники керуватимуться подвійною мораллю, поки в їхні голови не увійде тверда установка, що кричати чуже - недобре, доти існуватиме хабарництво

Твір

Написана в 1836 комедія "Ревізор" завдала нищівного удару по всій адміністративно-бюрократичній системі царської Росії 30-х років XIX століття. Автор виставив на загальне осміяння не окремі поодинокі випадки, а типові прояви державного апарату. Здавалося б, яке відношення до централізованої чиновницької системи має сонне патріархальне життя глухого повітового містечка, яке городничий щиро вважає своїм будинком і розпоряджається в ньому як господар? Тут поштмейстер роздруковує та читає чужі листи замість романів, не бачачи в цьому нічого поганого. З нагальних зауважень городничого своїм підлеглим про наведення порядку в підвідомчих їм установах ми легко можемо зробити висновок про те, як справи в лікарні, суді, школах, поштою. Хворі дуже скидаються на ковалів і палять міцний тютюн; їхнім лікуванням ніхто не займається. У суді заплутано всі справи, під ногами відвідувачів вільно розгулюють гуси. Скрізь панують беззаконня та свавілля.

Але це безвісне провінційне містечко постає в комедії як держава в мініатюрі, в якій, як у краплі води, відбиваються всі зловживання та вади чиновно-бюрократичної Росії. Риси, що характеризують міських чиновників, типові для представників інших станів. Усіх їх відрізняють нечесність, вульгарність, убожество розумових інтересів, вкрай низький культурний рівень. Адже в комедії немає жодного чесного героя з жодного стану. Тут є соціальне розшарування людей, одні з яких займають важливі державні пости і використовують свою владу для поліпшення власного благополуччя. На вершині цієї соціальної піраміди знаходиться чиновництво. Крадіжки, хабарництво, казнокрадство - ці типові вади чиновництва бичує Гоголь своїм нещадним сміхом. Міська верхівка огидна. Але й підвладні їм люди не викликають симпатій. Пригноблені городничим купці, ненавидячи його, намагаються задобрити його подарунками, а за першому ж нагоді пишуть на нього скаргу Хлестакову, якого всі вважають за важливого петербурзького сановника. Провінційні поміщики Бобчинський і Добчинський - нероби та пліткарі, нікчемні та вульгарні люди. На перший погляд, викликає співчуття невинно висічена унтер-офіцерка. Але те, що вона хоче отримати лише грошову компенсацію за понесену образу, робить її смішною і жалюгідною.

У таких скривджених безправних людях, як слюсарка та кріпак слуга Осип, трактирний статевий, повністю відсутня почуття власної гідності, здатність обуритися своїм рабським становищем. Ці персонажі виведені в п'єсі для того, щоб помітніше відтінити наслідки непристойних вчинків правлячих чиновників, показати, як страждає від їхньої сваволі нижчий стан. Пороки чиновництва не вигадані автором. Вони взяті Гоголем із самого життя. Відомо, що у ролі гоголівської поштмейстера виступав сам імператор Микола I, який прочитував листи Пушкіна до дружини. Скандальна історія з комісією з побудови храму Христа Спасителя дуже нагадує вчинок городничого, який привласнив казенні гроші, виділені на будівництво церкви. Ці факти, взяті з реального життя, підкреслюють типовість негативних явищ, які викриває сатирик у своїй комедії П'єса Гоголя висвітлила всі типові вади чиновництва Росії, які втілилися в індивідуальних образах городничого та його оточення.

Головна особа міста постає в комедії як перший серед шахраїв, який навіть, за його словами, "трьох губернаторів обдурив". Займаючи найзначніший пост у місті, він повністю позбавлений почуття обов'язку, адже саме воно має бути найнеобхіднішою якістю у чиновника такого рангу. Але городничий не думає про благо батьківщини і народу, а дбає про своє матеріальне благополуччя, оббираючи купців, вимагаючи хабарі, творячи свавілля і беззаконня над підвладними йому людьми. У фіналі п'єси цей хитрий і спритний пройдисвіт виявляється в дурній і незвичній ролі ошуканого, стаючи жалюгідним і смішним. Гоголь використовує тут блискучий художній прийом, вкладаючи в уста городничого репліку, адресовану залу для глядачів: "Чому смієтеся? Над собою смієтеся!.." Це підкреслює поширеність подібного типу в царській Росії. Отже, образ городничого драматург сконцентрував найогидніші риси державного управителя, від свавілля якого залежали долі багатьох людей. Городничий дано у комедії у своєму типовому оточенні. У кожному з чиновників автор особливо виділяє якусь одну визначальну межу, що допомагає відтворити різноманітну картину чиновницького світу. Наприклад, суддю Ляпкіна-Тяпкіна автор з іронією називає "вільнодумцем", пояснюючи це тим, що він прочитав 5 книг. Ця дрібна деталь характеризує загальний низький рівень чиновництва, убожество його розумових інтересів. У піклувальнику богоугодних закладів Суниці виведено підлабузник, ябідник і донощик. Це також дуже типові, поширені в чиновницькому середовищі явища.

Таким чином, письменник у своїй комедії викриває всі основні вади правлячого чиновництва Росії: нечесність, недобросовісне ставлення до служби, хабарництво, казнокрадство, свавілля, беззаконня, підлабузництво, безкультур'я. Але сатирик засудив і такі негативні риси пригноблених станів, як користолюбство, відсутність почуття власної гідності, вульгарність, невігластво. Гоголівська комедія зберігає свою актуальність і в наші дні, змушуючи задуматися про причини багатьох негативних явищ сучасного життя.